Državni službenici “na raspolaganju” primaju plaću iako više ne rade

Autor: Poslovni.hr , 10. siječanj 2016. u 11:42
Foto: Marko Jurinec / Pixsell

Najčešće je riječ o zaposlenicima iz tzv. sigurnosnog sektora, većinom iz MORH-a (od šest službenika na raspolaganju s početka godine, petorica su upravo iz tog ministarstva).

Hrvatska je u novu kalendarsku godinu ušla sa šest državnih službenika u statusu "na raspolaganju Vladi". Tijekom 2015. godine taj je status imalo 18 državnih službenika. 

To su službenici koji ostaju "nigdje" nakon ukidanja pojedinih ustrojstvenih jedinica državnih tijela, odnosno, pojedinih radnih mjesta u državnom tijelu, ali i ne završavaju na cesti. Od spomenutih 18 lanjskih, 14 njih je na koncu premješteno u druga tijela.

Naime, ako poslove ukinutog državnog tijela ne preuzme neko drugo, dakle, ako u blizini nema odgovarajućeg radnog mjesta – a službenici se ne mogu premjestiti na radno mjesto koje je udaljeno više od 30 kilometara od mjesta njegova stanovanja "ako bi se premještajem bitno pogoršale njegove obiteljske prilike" – takvi kadrovi potpadaju pod institut "na raspolaganju". 

Najčešće je riječ o zaposlenicima iz tzv. sigurnosnog sektora, većinom iz MORH-a (od šest službenika na raspolaganju s početka godine, petorica su upravo iz tog ministarstva).

Kako piše Slobodna Dalmacija, državni službenik na raspolaganju ima pravo na naknadu punog iznosa plaće koju je primio posljednjeg mjeseca koji je prethodio potpadanju pod institut raspolaganja. Njima se prvima, jasno, udovoljavaju li uvjetima, i prije raspisivanja natječaja za nova mjesta u državnoj službi, nudi zaposlenje (sva državna tijela su dužna prethodno provjeriti kod središnjeg ureda državne uprave ima li takvih na raspolaganju), no za eventualni premještaj je potreban pristanak službenika. 

Ako se nije otvorilo odgovarajuće mjesto u državnoj službi u roku od najviše šest mjeseci, državnim službenicima služba prestaje po sili zakona, no imaju pravo na otpremninu.

Komentirajte prvi

New Report

Close