Trgovački lanac Tuš postaje zadruga potrošača i dobavljača

Autor: Poslovni dnevnik , 29. prosinac 2015. u 22:00
Mirko Tuš ukupno je dužan 380 milijuna eura, što je više od vrijednosti njegove imovine

Tuš je veliki kupac proizvoda slovenske prehrambene industrije, a dobavljačima duguje 122 milijuna eura.

Rješavanjem problema u kojima se našlo poslovno carstvo Mirka Tuša pozabavila se i slovenska vlada. Prema pisanju Dnevnika, studija u kojoj su analizirana tri scenarija za budućnost Tuševe trgovačke djelatnosti, uskoro će biti predstavljena slovenskom premijeru Miri Ceraru i ministru financija Dušanu Mramoru.

Nije neobično da se vlada bavi spašavanjem jedne privatne kompanije jer je Tuš važan kupac proizvoda slovenske prehrambene industrije, tako da od njegove moguće propasti mnogi strahuju. Trgovačko carstvo Mirka Tuša, prema neslužbenim informacijama, bankama duguje još oko 380 milijuna eura, što je više od vrijednosti njegove imovine, a vlada će ga pokušati spasiti osnivanjem zadruge. Studija koja zagovara takvo rješenje, prema pisanju Dnevnika, prije nekoliko dana predstavljena je ministru gospodarstva Zdravku Počivalšeku, a njegovi autori tvrde da zadružni poslovni model može biti uspješan u rješavanju Tušovog slučaja. Dokument predlaže i analizira tri zadružna modela.

Prvi je potrošačka zadruga, drugi potrošačko-dobavljačka a treći dobavljačka zadruga, u kojoj će udio imati zadruge iz inozemstva. Međutim, odluka koji je model najbolji još nemaa, a to će vjerojatno riješiti premijer i ministar financija kada analiziraju studiju. Budući da slovenska vlada ne želi spašavati Tuša financijskim sredstvima, spominje se zamisao da se pomogne utjecajem u državnim bankama, Tušovom vjerovnicima, s kojima pregovora o reprogramiranju kredita. Tuš mora potpisati sporazum o financijskom restrukturiranju do kraja siječnja. Njegov eventualni stečaj mnoge plaši jer je taj trgovački lanac vrlo važan kupac proizvoda domaće prehrambene industrije, te bi njegova propast bilo izrazito bolna za dobavljački lanac.

Taj lanac dobavljača prehrambenih proizvoda, prema procjeni Ministarstva gospodarstva, ima izuzetan opseg zbog broja uključenih sudionika, tako da je zapravo riječ o javnom problemu. U ministarstvu dodaju da bi stvaranje stabilnog lancu između dobavljača i potrošača možda ublažilo posljedice moguće likvidacije Tušovog trgovačkog lanca. Inicijativu da se Tuševo poslovno carstvo transformira u zadružno vlasništvo podržava također poljoprivredno-prehrambena gospodarska komora, koja ističe da se taj celjski trgovac nedavno vratio domaćim dobavljačima.

Dapače, prema pojedinim tvrdnjama, u novom zadružnom modelu vlasništva Mirka Tuša bilo bi lako vlasnički istisnuti. Prema pisanju pisanja poslovnog lista Finance Tuš dobavljačima duguje 122 milijuna eura. Na pitanje hoće li o Tušu i dalje razmišljati ako potpiše reprogramiranje s bankama, ministar Zdravko Počivalšek je listu odgovorio: "Preoblikovat ćemo Tuš po modelu talijanskog Coopa, ako prosudimo da takav model može biti realiziran". Potrošači, prema njegovim riječima, ne bi ulagali novac u novu zadruge, ali bi, na primjer, kupovinom u Tušovim trgovinama prikupljali bodova koje bi koristili za stjecanje vlasničkog udjela. 

Nakon stečaja

U BiH dužan 37,8 mil. eura

Tuš je ove godine proglasio stečaj svojih trgovina u BiH i ostao dužana dobavljačima više od 37,8 milijuna eura, a oni nemaju gotovo nikakvog izgleda naplatiti te dugove, pisao je u lipnju Dnevni avaz. Stečajni upravitelj tvrtke Tuš trade Hasan Redžić naveo je da se od pokretanja stečaja 16. ožujka javilo ukupno 256 vjerovnika, a među njima ima i tvrtki iz Hrvatske i Slovenije. Tuš je u BiH ostao dužan gotovo 1,8 milijuna eura neplaćenog PDV-a te oko 1,27 milijuna eura za doprinose i poreze na plaće zaposlenika.

Komentirajte prvi

New Report

Close