Kako bi se primjenjivale odredbe Zakona o poticanju ulaganja usvojenog u rujnu, Ministarstvo gospodarstva u proceduru javne rasprave pustilo je uredbu o poticanju ulaganja, čije se usvajanje na Vladi predviđa za siječanj.
Dok su iznosi i vrste potpora utvrđeni samim zakonom, uredba propisuje postupak prijave i ishođenja potpora. Poduzetnici koji namjeravaju koristiti potpore prijave podnose nadležnom ministarstvu; poduzetništva ako su mali ili srednji, te gospodarstva ako su veliki. Prijave se moraju podnijeti prije početka radova na projektu za koji apliciraju, a resorna ministarstva prije nego ih izdaju, moraju dobiti i suglasnost poreznika vezano za status ulagača.
Ministarstvima je potom postavljen rok od 60 dana za izdavanje potvrde i dostavu prijedloga sporazuma ili u suprotnom odbijenice. Ulagači koji koriste poreznu olakšicu moći će je aktivirati tek nakon prve godine potvrđenih ulaganja, dok kriterij otvaranja novih radnih mjesta mora biti udovoljen kroz tri godine. I potpore za novootvorena radna mjesta i usavršavanje, koje ovisno o stopi nezaposlenosti u županiji, po radnom mjestu iznose tri, pet ili 9 tisuća eura, biti će isplaćivane tek nakon godinu dana od njihova otvaranja, uz predočenje obračuna plaća i potvrda sa zavoda za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, te od porezne uprave. Korisnici će morati priložiti i instrument osiguranja naplate za slučaj kršenja zakona i neispunjenja ugovorenoga. Predviđa se i odobravanje 100-postotnog iznosa ovih potpora ako se zapošljava dugotrajno nezaposlene osobe, te osobe starije od 50 godina iz evidencije HZZ-a, kao i osobe bez staža i osobe koje su bez posla ostale radi stečaja tvrtke. Uz ostalo, postavit će se i uvjet da novootvorena radna mjesta ne mogu biti međusobna zapošljavanja s povezanim tvrtkama.
Ako ulagač namjerava koristiti potpore za ulaganje u dugotrajnu imovinu povezanu s potporom za kapitalne troškove projekta one će mu se odobravati tek nakon provedbe iste, s time da ministarstvu mora dostaviti i financijska izviješća, specifikaciju troškova i račune gradnje nove tvornice ili nabave strojeva, pri čemu udio strojeva u ulaganju mora doseći bar 40 posto i to najmanje polovica opreme mora biti u kategoriji visoke tehnologije.
U slučaju da ulagač koristi opciju osiguranja 10-godišnjih nepromijenjenih uvjeta poslovanja predviđa se da, nastupe li za njega povoljniji uvjeti, mogućnost raskida sporazuma s državom, i to bez obveze povrata dobivenih potpora. U svim ostalim slučajevima, ulagači koji se povlače moraju vratiti u cijelosti dobivene potpore uvećano za osnovnu referentnu stopu. Ministarstvo koje je odobrilo potporu sporazum s ulagačem može raskinuti, osim neispunjavanja ugovorenog i ako se za korisnika potpore pokrene postupak predstečajne nagodbe, stečajni postupak i ako obustavi poslovne aktivnosti, te ako resorno ministarstvo ima dokaze da korisnik potpore ili s njime povezana osoba ili tvrtka, sudjeluje u prijevari, korupciji ili u zločinačkoj organizaciji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu