Hrvatska narodna banka trenutno je u pogledu makroekonomskih prognoza i projekcija najoptimističnija od svih institucija koje ih redovito iznose. Dakle, počevši od Europske komisije, MMF-a, EBRD-a ili Svjetske banke pa do zagrebačkog Ekonomskog instituta i poslovnih banaka.
Guverner Boris Vujčić u srijedu je istaknuo kako u HNB-u očekuju da će i u četvrtom kvartalu rast BDP-a premašiti dva posto (računaju s 2,3 posto) pa na razini cijele godine sad predviđaju stopu rasta od 1,7 posto. A za razliku od nekih drugih analitičara koji drže da su neki ovogodišnji "poguranci" BDP-a potrošeni kao izvor daljnjeg ubrzanja rasta, prema stručnjacima HNB-a rast bi dogodine mogao i dodatno blago ubrzati, na 1,8 posto realno. U HNB-u, naime, uz nastavak rasta izvoza robe i usluga (premda sporiji nego ove godine) očekuju povoljnija kretanja zaposlenosti i usporavanje razduživanja što bi za rezultat trebalo imati dodatno ubrzanje osobne potrošnje (s 1,0 na 1,5 posto rasta).
Daljnje pomake očekuju i u području investicija u fiksni kapital, koje bi mogle ubrzati rast s ovogodišnjih 1,5 na 2,4 posto. Nakon što su ove godine rastu BDP-a investicije pridonijele ponajprije zahvaljujući ulaganjima javnog sektora, dogodine bi napokon trebale živnuti i one privatnoga sektora, kaže guverner, dijelom i zbog jačeg povlačenja novca iz fondova EU. Naravno, HNB-ove projekcije rasta prate i opaske o rizicima. Uz moguće usporavanje rasta pojedinih bržerastućih tržišta, na rast bi prigušujuće mogle djelovati i dodatne mjere fiskalne konsolidacije koje su do sastavljanja vlade i proračuna nepoznanica, a uza sve tu je i neizvjesnost vezana uz migrantsku krizu.
Konačno, i 1,8 posto rasta i dalje je niže od svih tzv. novih članica EU – osim Bugarske. S obzirom na visinu javnog duga Hrvatske i prateće velike troškove kamata, ubrzanje gospodarskog rasta kakvo danas predviđa HNB u svakom slučaju nije ni približno dovoljno za ublažavanje problema takozvanog efekta grude snijega. Prosječna kamatna stopa koju plaćamo na javni dug i dalje je osjetno veća od rasta (nominalnog) BDP-a, a to znači da i bez novoga deficita javni dug raste. Hrvatska će, međutim, prema HNB-u, ove godine smanjiti deficit opće države za oko 1,7 milijardi kuna, ali time će on i dalje iznositi visokih 16,7 milijardi kuna ili pet posto BDP-a.
Imajući to u vidu, javni dug povećat će se na kraju manje nego što se prvotno računalo i što je i nedavno u svom izvješću predvidjela Europska komisija. U HNB-u računaju da će javni dug ove godine dosegnuti oko 86,5 posto BDP-a. Manjem prirastu duga pridonijet će, među ostalim, i nedavno realizirana nova runda povlačenja dijela mirovinske štednje iz fondova drugog stupa u proračun. "Da se zaustavi učinak grude snijega potrebna je snažnija fiskalna prilagodba", ističe guverner dodajući kako ona u Hrvatskoj zapravo i nije dramatična, jer je većina zemalja EU tijekom krize poduzimala i veće fiskalne napore.
Trebali bismo primarni suficit (proračunski skor bez troškova kamata) od barem jedan posto BDP-a, sto bi zahtijevalo prilagodbu za sest do osam milijardi kuna. Problem je, međutim, što ni za iduću godinu u HNB-u ne smatraju izglednim suficit već se i bez troška kamata računa na manjak proračuna. Činjenica da Hrvatska danas plaća osjetno veću premiju rizika u odnosu na usporedive europske (razlika prinosa je iznad 1,5 postotnih bodova, a u zadnje vrijeme čak i raste), samo je dodatno upozorenje o nužnosti poboljšanja performansa hrvatske ekonomije u 2016. i inicijalnoj percepciji tržišta što će nova Vlada poduzeti", ističe Vujčić.
Monetarna politika, kaže, ostaje ekspanzivna. Trenutno se to očituje u strukturnom višku likvidnosti na tržištu od 8-9 milijardi kuna, što je gotovo tri puta više nego na području eurozone. Početkom 2016. HNB će krenuti i sa strukturnim repo aukcijama kojima će se bankama osigurati dugoročniji izvori kunske likvidnosti i tako podržati kunsko kreditiranje. taj će se instrument koristiti u mjeri u kojoj neće narušiti stabilnost tečaja. "Ukratko, što više učini nova vlada, više će biti i prostora za djelovanje monetarne politike", zaključuje Vujčić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Za Frankie
A možda kreditori prije toga zatraže primarni budžetski suficit od 3, 4 ili – budi Bog s nami – čak 5% BDP-a. Naime, 1% je super – beznačajno (na stranu značaj ostvarenja primarnog budžetskog suficita samog po sebi) i to Njemačka sasvim sigurno neće prihvatiti, bez obzira tko će bit ministar financija i kakve će nesuglasice s Briselom pomoć Hrvatskoj izazvati.
Mislim da sam dobar ako ne i odličan poznavaoca političke povijesti Hrvatske. Nikada zaista nikada, to meritorno mogu tvrditi, Hrvatska nije imala ne sposobnije, ne obrazovanije, ne duhovnije, ne inteligentnije ect kadrove što ih ima danas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Upravo zato smo politički sokak europe!
“U Ministarstvu financija imamo problem podkapacitiranosti kadrova za toliki obujam posla….PROBLEM PODKAPACITIRANOSTI KADROVA- i gdje smo ono stali i kada smo ono stali??????!!!!!!!
lakše je davati PACKE nego tehnički i stručno pomoći!!!!
Meni je ovo nevjerojatno. Nakon 4 godine vlasti oni se sjete da su potkapacitirani(ovdje se ne radi o kvantitativnoj vec o kvalitativnoj potkapaciranosti). sto sam ja vidio od prvog dana. Mislim stavit Linica i belu Lalu za ministre financija to moze samo netko tko je poslovno nesposoban,a s obzirom da riba smrdi od glave podkapacitiranost ide od ministra nanize. Prestrasno.
…. To naravno znači rastanak sa financijskim suverenitetom: budžeti se donose na temelju uvjeta i zahtjeva kreditora.
Dakle, Hrvatska će napraviti plan za primarni budžetski suficit tek na pritisak iz inozemstva (MMF, Komisija EU, ECB) kada se više ne bude mogla samostalno zaduživati, bez garancija međunarodnih financijsk institucija.
A onda slijedi "klasika".
A mozda kreditori zatraze swap debt for equity.
Uključite se u raspravu