Nitko ne želi kupiti RTB Bor i somborskog Aleksu Šantića

Autor: Poslovni dnevnik , 13. prosinac 2015. u 22:00
Rudnik Bor najveći je problem Vučićeve vlade

Nitko na svijetu neće ući u RTB Bor zbog loših uvjeta na tržištu, odnosno niske cijene bakra, tvrdi srpski premijer.

Srpska Agencija za privatizaciju bit će ugašena do kraja godine, nakon 13 godina rada. Potreba za njenim radom će, kako piše Blic, prestati zato što će proces privatizacije gotovo 500 kompanija biti završen. Nadležnosti te institucije za kompanije koje ne završe privatizaciju preuzet će Ministarstvo gospodarstva.

Izvor lista iz srpske vlade tvrdi da su za takvo rješenje zeleno svijetlo dali i MMF i premijer Srbije Aleksandar Vučić. MMF se više neće baviti nadzorom 450 kompanija koje su bile u portfelju Agencije jer je ocijenjeno da je taj dio uspješno završen i dogovoreno je da se ubuduće nastavi monitoring samo 17 poduzeća koja su zaštićena od prisilne naplate dugova do 31. svibnja 2016. "Točno je da je plan da Agencija za privatizaciju prestane s radom do kraja godine. Istovremeno, planiramo da se u Ministarstvu gospodarstva osnuje tim stručnjaka koji će obavljati nadzor postojećih aktivnosti i završiti proces privatizacije", rekao je ministar gospodarstva Željko Sertić.

 

7,95milijuna

eura platio je konditor Ferrero za zemljište Alekse Šantića

Zatvaranje rudnika
Prema njegovim riječima, neće biti odlaganja procesa privatizacije za 450 kompanija iz portfelja Agencije za privatizaciju. Drugim riječima, tvrtke koje se ne prodaju bit će ugašene, a radnici ostati bez posla. Čini se da je takva sudbina i nekoliko značajnih kompanija kojima se ne može naći kupac. Aleksandar Vučić, premijer Srbije, prošlog tjedna je najavio jedan takav slučaj. Prema njegovim riječima, rješavanje sudbine kompanije RTB Bor jedan od najvećih problema za čije spašavanje se traži strateški partner, ali nitko ne želi ući u tu kompaniju zbog loših uvjeta na svjetskom tržištu. "Potreban nam je strateški partner, ali ga ne možemo naći i to nije neuspjeh vlade. Nitko na svijetu neće ući u to zbog loših uvjeta na tržištu, odnosno niske cijene bakra", rekao je Vučić za vrijeme skupštinske rasprave o Prijedlogu proračuna za 2016. godinu.

Vučić je dodao da se u svijetu zatvaraju rudnici bakra i otpuštaju radnici jer je cijena čelika na najnižoj razini, kao i cijena bakra i nafte. "To su realni problemi s kojim ćemo se sučeljavati. Kako ćemo riješiti RTB Bor? Da ga zatvorimo? To je jedina stvar koju vidim kao ozbiljan problem", rekao je Vučić, dodajući da su drugi najveći problem otpuštanja u javnom sektoru, ali se nada da će to pitanje vlada uspjeti riješiti. Slučaj sličan RTB Boru je poljoprivredna kompanija Aleksa Šantić u istoimenom somborskom selu. Prema pisanju novosadskog Dnevnik, postupak prodaje dionica, zbog nedostatka ponuđača, Republička agencija za privatizaciju proglasila je neuspješnim.

Poništena prodaja
Na prodaju je bilo ponuđena kompanija u čije vlasništvo ulaze i dvije farme svinja sa 6000 grla stoke, silos kapaciteta 18.000 tona žitarica i skladište kapaciteta 6000 tona, sušara i drugi objekti.  Uprava je, prema pisanju lista, već imala kupca spremnog da plati traženih 802.000 eura, ali je do poništavanja prodaje došlo zato što se nitko, pa ni postojeći zainteresirani strani ulagač nije javio, kako je rečeno zbog "traljavog agencijskog vođenja cijelog postupka" i zbog toga što je sam poziv bio nedovoljno jasan i konkretan u ključnim odredbama.

Budući da se Agencija za privatizaciju gasi, na njenom nasljedniku Ministarstvu gospodarstva ostaje da po drugi put pokuša, najvjerovatnije početkom 2016. prodati Aleksu Šantića. U travnju ove godine talijanski konditorski div Ferrero, putem svoje srpske podružnice Agriser, za 7,95 milijuna eura kupio je 699 hektara poljoprivrednog zemljišta Alekse Šantića, uz obvezu preuzimanja 50 radnika i investicijskog ulaganja u nasade lješnjaka na celokupnoj kupljenoj zemlji. 

Nova nada

Željezara 'prodana' Kinezima

Željezara Smederevo mogla bi ipak dobiti novog vlasnika, nakon što su propali pregovori s američkim Esmarkom, a upravljanje tvornicom preuzela tvrtka HPK Engineering. Prema riječima srpskog premijera Aleksandra Vučića, vlada pregovara o strateškom partnerstvu s velikom kineskom kompanijom Hebei Iron and Steel (HBIS) oko prodaje Željezare Smederevo, a Kinezi nude najmanje 300 milijuna eura investicija.

Komentirajte prvi

New Report

Close