U skladu sa svojom strategijom jedinstvenog digitalnog tržišta Komisija je krajem tjedna predstavila prijedlog o tome da se Europljanima omogući putovanje uz prijenos internetskog sadržaja, kao i akcijski plan za modernizaciju propisa EU-a o autorskom pravu.
Naime, Europljanima koji putuju unutar EU-a trenutačno se mogu uskratiti internetske usluge gledanja filmova i sportskih prijenosa, slušanja glazbe, čitanja e-knjiga ili igranje igara, za što su platili u svojim zemljama. Prijedlogom uredbe o prekograničnoj prenosivosti usluga internetskog sadržaja rješavaju se ta ograničenja kako bi se stanovnicima EU-a omogućilo da putuju s digitalnim sadržajem koji su kupili ili na koji su se pretplatili u svojoj zemlji.
Oettinger
Želimo oblikovati područje autorskog prava koje je poticajno i pravedno, koje nagrađuje ulaganje u kreativnost i koje građanima olakšava zakonit pristup sadržajima
Nacrt digitalne ere
Očekuje se da će prekogranična prenosivost, kao novo potrošačko pravo EU-a, zaživjeti 2017., iste godine kad će se u EU-u prestati naplaćivati roaming. Budući da je riječ o uredbi, ona će se, nakon što bude donesena, izravno primjenjivati u svih 28 država članica. Kako doznajemo iz Europske komisije, osim toga izložena je i vizija modernog okvira EU-a u području autorskog prava. Ta će "politička premijera" u sljedećih šest mjeseci biti prenesena u zakonodavne prijedloge i političke inicijative, uzimajući pritom u obzir cjelokupan doprinos s više javnih savjetovanja. Komisija želi Europljanima omogućiti pristup širokoj ponudi sadržaja, osiguravajući pritom autorima i drugim nositeljima prava bolju zaštitu i pravednu naknadu.
I ključni će sektori – obrazovanje, kultura, istraživanje i inovacije – imati koristi od modernijeg okvira na europskoj razini. "Prije sedam mjeseci obećali smo brzu uspostavu jedinstvenog digitalnog tržišta. Danas predstavljamo prve prijedloge. Želimo osigurati prekograničnu prenosivost sadržaja. Osobe koje zakonito kupuju sadržaj – filmove, knjige, nogometne utakmice i televizijske serije – moraju ih moći nositi sa sobom kamo god se kreću po Europi. To je prava promjena, slična onome što smo poduzeli za ukidanje naplate roaminga.
Danas predstavljamo i svoju viziju modernog okvira EU-a u području autorskog prava te korake za njegovo postizanje. Cilj nam je proširiti internetski pristup kulturnim sadržajima i poduprijeti stvaratelje sadržaja. Želimo ojačati europsko istraživanje i razvoj zahvaljujući tehnologijiama poput rudarenja teksta i podataka. Jedinstveno digitalno tržište nacrt je za Europu u digitalnoj eri, što od danas pretvaramo u stvarnost", rekao nam je Andrus Ansip, potpredsjednik Komisije za jedinstveno digitalno tržište.
Neisplativo piratstvo
Komisijin akcijski plan temelji se na četiri komplementarna stupa jednake važnosti, a sadržava i dugoročnu viziju autorskog prava u EU-u.Ti stupovi su širi pristup sadržaju diljem EU-a, zatim iznimke u području autorskog prava za inovativno i uključivo društvo, trći je stvaranje pravednijeg tržišta, a posljednji je suzbijanje piratstva. U budućnosti će djelotvorna i jedinstvena primjena zakonodavstva o autorskom pravu diljem EU-a, koje će u jednakoj mjeri provoditi i nacionalni zakonodavci i sudovi, biti jednako važna kao i sami propisi.
Danas još nisu ispunjeni svi uvjeti za razmatranje potpunog usklađenja propisa o autorskom pravu diljem EU-a u obliku jedinstvenog kodeksa i jedinstvene dozvole, ali tomu bi trebalo težiti u budućnosti. "Predložena uredba prvi je korak ambiciozne reforme. Računam na suzakonodavce kako bi se osiguralo da prenosivost postane stvarnost za europske potrošače do 2017., što će im omogućiti da u svojim omiljenim sadržajima mogu uživati i tijekom putovanja diljem EU-a bez straha od naknada za roaming, koje će se ukinuti do sredine 2017. Akcijskim planom utvrđene su smjernice daljnje reforme na proljeće sljedeće godine: želimo oblikovati područje autorskog prava koje je poticajno i pravedno, koje nagrađuje ulaganje u kreativnost i koje Europljanima olakšava zakonit pristup sadržajima i njegovu zakonitu uporabu.
Naš trenutačni rad u području uloge platformi i internetskih posrednika pridonijet će pretvaranju tog plana u konkretne prijedloge", izjavio je Günther Oettinger, povjerenik za digitalno gospodarstvo i društvo. Komisija je usto predložila i nove propise za bolju zaštitu europskih potrošača pri kupnji na internetu i pomoć poduzećima za unapređenje prekogranične prodaje). Riječ je o prvim zakonodavnim prijedlozima u okviru strategije jedinstvenog digitalnog tržišta, koja je predstavljena u svibnju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu