Srpska Agencija za privatizaciju, koja će se ugasiti do kraja godine, prihvatila je ponuda Lion Retail Holdinga iz Luksemburga za kupnju beogradske trgovačke kompanije C market.
Luksemburška kompanija, iza koje, kako je potvrđeno agenciji Beta, stoji veliki belgijski trgovački lanac Delhaize, obvezala se da će za 16,26 posto dionica C marketa platiti 11,816 milijuna eura, koliko je iznosila početna cijena prodaje. Agencija za privatizaciju prodaje 70 posto tzv. društvenog kapitala C marketa, što iznosi 16,3 posto dionica, a ostatak će biti podijeljen sadašnjim i bivšim radnicima C marketa. Ipak, ugovor o prodaji C marketa bit će potpisan nakon dobivanja pozitivnog mišljenja Uprave za sprečavanje pranja novca.
932,5milijuna
eura platio je Delhaize Delta maxi u čijem sastavu je bio C market
Na Koštuničinu inicijativu
Prodaja preostalog društvenog kapitala C marketa dosad je najavljivana nekoliko puta, ali je postupak prekidan jer su postojale pravne smetnje, piše Blic, pri čemu je jedini zainteresirani kupac bila kompanija Delhaize, što je i razumljivo jer je C market u njenom većinskom vlasništvu. Belgijci su krajem srpnja 2011. godine za 932,5 milijuna eura, uključujući dug od 318 milijuna eura, od jednog od najbogatijih srpskih poduzetnika Miodraga Miškovića kupili Delta maxi, u čijem sastavu je poslovao C market.
Šest godina ranije, 2005. većinski paket dionica C marketa prodan je Miroslavu Miškoviću i Milanu Beku, međutim ta prodaja je nakon zahtjeva Bruxellesa uvrštena među 24 sumnjive privatizacije koje ispituju državni organi. Prodaja C marketa Miškoviću i Beku spada u red najspornijih privatizacija u Srbiji. Prema pisanju Blica, policijska istraga je utvrdila da su Slobodan Radulović, kao direktor C marketa, Miroslav Mišković i Milan Beko, konzultant Branko Pavlović, Vuk Deliblašić i Danko Đunić zlouporabom službenog položaja ostvarili imovinsku korist od 41 milijun eura, dok je Miškovićevo i Bekovo preuzimanje kompanije, prema tvrdnjama nekoliko izvora, dogovoreno u kabinetu i na inicijativu tadašnjeg srpskog premijera Vojislava Koštunice.
Slobodan Radulović, koji se 2014. vratio u Srbiju nakon osam godina bijega (umro je iste godine), zbog optužbe da je oštetio C market za 30 milijuna eura, upozorio je 2011. godine EU da je prodaja Delta maxija Delhaizeu pokušaj legalizacije kriminalom preuzetog C marketa. Prema njegovim navodima, C market je prodan u bescjenje pod pritiskom vlade Vojislava Koštunice, dok mu je Dragan Jočić, ministar policije, prijetio da će ga uhititi ako C market proda Mercatoru. Radulović je tvrdio i da ga je Mišković mjesecima uvjeravao, pokušao podmititi i prijetio mu da omogući preuzimanje C marketa.
Ispitivanje Miškovića
Očekivalo se se da će Radulović, nakon povratka u Srbiju, iznijeti dokaze protiv Miroslava Miškovića koji je, očito ne birajući sredstva, preuzeo C market, pišu E-novine. U sklopu istrage o privatizaciji C marketa Mišković je ispitan, i kako su izvještavali srpski mediji, detaljno je govorio o ulozi Milana Beka i Slobodana Radulovića u kupnji trgovinskog lanca za 29 milijuna eura, iako je procijenjena vrijednost kompanije iznosila 325 milijuna eura.
Svjedočenje
Beko protiv Radulovića
Svjedočeći o prodaji C marketa na Specijalnom sudu, poduzetnik Milan Beko je praktično potvrdio navode optužnice protiv bivšeg direktora kompanije Slobodana Radulovića, pisao je magazin Vreme u travnju prošle godine. Beko je izjavio da je Radulović osobno izdavao duple mjenice i mjenice bez pokrića, da nije bilo dokumentacije za transakciju od tri milijuna eura u Atlas banku na Cipru, te da je, iako je memorandumom o prodaji predviđeno da Radulović još dvije godine ostane na mjestu direktora, on odmah nakon privatizacije otišao iz zemlje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Profesorica Sunčana Roksandić Vidlička u prilogu u Jutarnjem listu, pod naslovom:“ Hrvatska tranzicija prošla je bez pravde. Što sad?“ iz dne 02.08.2015, utvrđuje kako je „Hrvatska propustila iskoristiti svoju povijesnu šansu postati ona tranzicijska država koja je imala dovoljno hrabrosti utrti put i riješiti pitanje učinkovitog rješavanja problema (ne)procesuiranja i (ne)kažnjavanja teških i sistematskih gospodarskih kaznenih djela koja su nažalost iskusile sve tranzicijske države. Propustila je biti vodeća država regije i država koje se još uvijek muče s posljedicama privatizacije i teških gospodarskih kaznenih djela počinjenih u ratnim sukobima i ne znaju što napraviti.“
Možda Srbiji to uspije???????
Uključite se u raspravu