Skoro polovica pušača smatra da cigareta doprinosi radnoj produktivnosti

Autor: Poslovni.hr , 02. prosinac 2015. u 09:18
Foto: Thinkstock

Bez obzira što se možda i ne osjećaju izolirano, polovica nepušača smatra da su pušači međusobno bolje povezani.

Istraživanje Državnog sveučilišta Ohio pokazuje da pušač godišnje svog poslodavca u prosjeku 'košta' 35.106 kuna više od nepušača, a najveći trošak predstavlja 'čik pauza' – 17.935 kuna. U isto vrijeme, druga istraživanja pokazuju da nikotin poboljšava koncentraciju i pamćenje te održava budnost.

MojPosao je istražio kakve su pušačke navike hrvatskih zaposlenika i kako 'čik' pauza utječe na njihov posao.

Više od polovice ispitanih (54%) su pušači, među kojima njih čak 92% puši i za vrijeme radnog vremena. Tek 8% ispitanika suzdržava se od svoje navike dok su na poslu.

Koliko novaca i vremena trošimo na pušenje

Najveći broj ispitanih (41%) na cigarete mjesečno troši između 200 i 500 kuna. Četvrtina ispitanika (26%) troši između 500 i 800 kuna, dok iznad 800 kuna potroši 9% ispitanika. Manje od 200 kuna mjesečno na cigarete potroši 24% ispitanika.  

Na pitanje hoće li konstantno povećanje cijena cigareta utjecati na njihove pušačke navike, najviše ispitanika (54%) odgovara da će pušiti i dalje. Smanjenje pušenja planira 28% ispitanika, dok će ih 9% prestati kupovati cigarete i počet će kupovati duhan. Svega 9% ispitanika navodi prestanak pušenja zbog povećanja cijena cigareta.

Većina ispitanika (52%) na cigaretu potroši 15 minuta radnog vremena. Na 'čik pauzi' od pola sata ostane 35% ispitanika, dok 9% njih na cigaretu potroši i 45 minuta radnog vremena. Do sat vremena na pušenje potroši 3% ispitanika, dok ih 1% iskoristi i više od sat vremena za svoju naviku.

Čak 93% ispitanih pušača smatra da ne troši previše radnog vremena na pušenje, dok ih 3% priznaje da im na ovu naviku otpadne previše radnog dana. Provode li previše vremena na 'čik pauzi' ne zna procijeniti 5% ispitanih.

Za razliku od pušača, čak 79% nepušača smatra da kolege pušači troše previše vremena na pauzama za cigaretu.

Produktivnost i posljedice pušenja na poslu

Da cigareta pozitivno utječe na njihovu produktivnost tvrdi 45% pušača, dok ih 40% priznaje da nema takvog utjecaja. Svega 3% ispitanika navodi da cigareta smanjuje produktivnost, a 12% ih ne zna procijeniti učinak pušenja na produktivnost.

Za razliku od pušača, nepušači tvrde da pušenje za vrijeme posla smanjuje produktivnost (41%).

Većina pušača (74%) na poslu nije doživjela neugodne posljedice zbog svoje navike. Neugodnosti od strane nadređenog doživjelo je 14% pušača, a 12% neugodnost je doživjelo od strane kolege nepušača.

„Negativni komentari tipa ne radiš dovoljno kada imaš vremena za pušenje.“ i „Kolegice troše vrijeme na Facebook i slično, a ja odem zapalit, svi sretni i zadovoljni…“ neki su od komentara ispitanih pušača.

Bez obzira što i sami puše, 42% pušača smatra da pušenje ostavlja loš dojam na nadređene. Isto toliko ispitanika (42%) smatra da pušenje ostavlja loš dojam na poslovne klijente, dok ih 15% smatra da pušenjem ostavljaju loš dojam na kolege.

Mišljenje nepušača je da pušenje najviše ostavlja loš dojam na klijente (76%), a zatim na nadređene (64%) i ostale kolege (54%).

Nepušači smatraju da su kolege pušači bolje povezani

Petina nepušača (21%) osjeća se izolirano od strane pušača. Većina (64%) ipak nema takav osjećaj. Bez obzira što se možda i ne osjećaju izolirano, polovica nepušača (50%) smatra da su pušači međusobno bolje povezani.

„Više informacija, mogućnost razmjene iskustva, bolje povezivanje s kolegama i nadređenima“, smatra jedan od ispitanika.

S druge strane, njih 38% smatra da pušači nisu bolje međusobno povezani, dok ih 13% ne zna procijeniti.

Komentari (4)
Pogledajte sve

pušač je ovisnik, a ovisnik svako malo razmišlja kako da zadovolji svoju ovisnost. to košta poslodavca i zato je pametnije zaposliti nepušača. jer nepušač ima samo svoj uobičajeni set problema, dok nepušač uz te probleme ima još taj jedan – kako da što prije zadovolji svoju ovisnost.
zato je jedno od pitanja u UK već godinama – jeste li pušač. izbjegava se zapošljavanje pušača.
načelno, ne može se generalizirati, slažem se, no opet, to je gadna ovisnost, da sad ne duljim jer mnogi bi se uvrijedili kad bi im rekao što o pušenju mislim.

delboy: Tvrdnja da su pušači lošiji radnici je paušalna i svakako nije dokazana. Postoji dobri i loši radnici, bez obzira na činjenici jesu li pušači ili nepušači. Siguran sam da postoji mala vojska lijenih i loših radnika nepušača. Nema smisla paušalizirati. Što tek reći za one koji piju za vrijeme posla, rade pod gasom, oni koji stalno kasne na posao ili uopće ne dolaze, oni od kojih nemaš koristi a svaki dan se pojavljuje na poslu itd.

ili još bolje, zapošljavati samo nepušače jer pušač bez cigarete stalno misli kako će zapaliti i uopće se ne koncentrira na posao. tako je u londonu već godinama.

15 minuta pauze ujutro i 15 minuta poslijepodne. Pa ti puši koliko stigneš. A izvan tog okvira rad, rad i rad.

New Report

Close