Ekonomska neizvjesnost utječe na to da europski investitori i dalje nisu spremni ulagati veće iznose u nove logističke centre, navodi u svojoj analizi odjel za nekretnine francuske banke BNP Paribas.
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 22 gradova u Europi te je zaključeno da je popunjenost kapaciteta u ovoj godini skočila 21 posto. Naravno, razlog leži u činjenici da su logističke investicije s dugoročnim povratom, a spekulativni kapital nije uvjeren kakvi će biti trendovi u trgovini, prije svega u maloprodaji, na starom kontinentu. Analize pokazuju da je u zemljama poput Velike Britanije, Nizozemske i Španjolske zabilježena veće potražnja za modernim skladišnim kapacitetima nego što ih je bilo u ponudi. BNP Paribas procjenjuje da je u prvom polugodištu 2015. godine u logističke kapacitete u Europi uloženo 10,1 milijardu eura.
21posto
porasla je u 2015. popunjenost postojećih kapaciteta
Od toga 75 posto svih europskih ulaganja otpada na najveće industrijske sile – Veliku Britaniju, Njemačku, Švedsku i Francusku. Lider je svakako Velika Britanija koja je sama u ovaj sektor uložila 4,3 milijarde eura, a što je drugi po veličini iznos ulaganja ikada. Na drugom mjestu je Njemačka koja ima tradicionalno jaku i stabilnu potražnju za skladištenjem industrijske robe, a u prvih šest mjeseci ove godine je u logističke kapacitete uloženo 1,59 milijardi eura. Francuska ulaganja u logistiku su ove godine pala na 600 milijuna eura, a u odnosu na 960 milijuna u istom razdoblju 2014. godine.
Značajni rast se u narednom razdoblju očekuje u Nizozemskoj s ulaganjima od 627 milijuna eura te Španjolskoj s 377 milijuna eura. Iako BNP-ova analiza ne obuhvaća Hrvatska, ima procjenu za regiju Jugoistočna Europa koja obuhvaća zemlje bivše Jugoslavije i Albaniju, a za koje su u ukupno u prvom polugodištu uložile 44 milijuna eura. Tržište karakterizira i činjenica da ima relativno malo ulaganja u nove kapacitete već se većina investicija odnosi na transfere postojećih kapaciteta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu