Od sljedeće godine uvodi se porez na kapitalnu dobit po stopi od 12 posto, odnosno oporezivanje zarade od trgovanja dionicama, koje, prema mišljenju sudionika na tržištu, nije dobro došlo, ne zato što će se porez morati plaćati, nego zbog tehnike obračuna, koja će, prema najavama sudionika s tržišta, odbiti od ulaganja ionako nevelik broj malih investitora, piše Večernji list.
– Očekujemo da će to porezno opterećenje imati negativan utjecaj na tržište kapitala zbog nepovoljnog načina obračuna, prijave i plaćanjasamog poreza za koje smatramo da nije primjereno našem tržištu, a i ekonomski je neefikasno. Osobito će biti obeshrabreni mali investitori koji su značajan generator likvidnosti, a upravo se i na njih računalo kod najavljenih privatizacijskih procesa. Svaka promjena u poreznom smislu utječe na sve aktere tržišta, osobito na strane investitore koji uvijek naglašavaju stabilnost poreznog sustava kao važan čimbenik pri donošenju odluke o tome gdje investirati.
Zato Zagrebačka burza izražava priličnu zabrinutost za efekte uvođenja ovog poreza – komentira Ivana Gažić, predsjednica uprave ZSE. Dva su ključna problema u tehnici obračuna – taj da će se svaka stvorena dobit moratiprijaviti Poreznoj upravi u roku od sedam dana, pa bi male ulagače koji trguju, primjerice, i dva puta mjesečno, takva praksa mogla odbiti, a bilo bi im, kažu, prihvatljivije da se prijave obavljaju kvartalno.
Nadalje, netko tko je u jednoj godini ostvario gubitak na trgovanju određenom dionicom, a sljedeće dobitak, tada taj dobitak prijavljuje Poreznoj, ali nema pravo na kraju godine prijaviti gubitak od prošle, jer je to moguće učiniti samo za godinu kada je gubitak, a istodobno i dobitak ostvaren. Oporezivanja neće biti ako je riječ o ulaganju duljem od tri godine.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To nema nigdje.
Koliko puta dobit firme treba oporezovati????
Porez na dobit malih dionicara, sad kad se sve urušilo, kad je vecina ljudi propala na burzi i tako otjerana zauvijek, je mozda jedan od najglupljih poteza nakaradnih strucnjaka ove vlade. Tko ce normalan ulagati bilo sto bilo gdje kad je veliki rizik samo tvoj, i kad se zakoni mijenjaju svaki čas
ja definitivno odlazim sa burze ako ce se placati porez je novce koje sam ulozio vec sam platio 25% poreza na njih nemas sanse rade cu dionoce prodat i bacit novce jer mi je potpuno isto .ako uvedu porez mogu slobidnoi zatvoriti burzu.samo neznam koji majmu.n je dao tu ideju pa to nema veze sa vezom
U Hrvatskoj Državi koja ima najveće poreze na svjetu , čak 572 razna poreza od 2016. uvodi se porez na kapitalnu dobit po stopi od 12 % .
“Donošenje ovog poreza slijedi nakon uvedenog poreza na dividendu i udjela u dobiti (12 %) , poreza na kamate ”
Neznam dali zaposlenici iz Javnog sektora znaju : Danas tvrtka iz Zagreba plaća porez na dobit 20 % , plus porez 12 % , plus prirez 18 %.
Od 2016. “…netko tko je u jednoj godini ostvario gubitak na trgovanju određenom dionicom, a sljedeće dobitak, tada taj dobitak prijavljuje Poreznoj, ali nema pravo na kraju godine prijaviti gubitak od prošle, jer je to moguće učiniti samo za godinu kada je gubitak, a istodobno i dobitak ostvaren. ”
Dali nam to vladajući iz SDP+HNS Kukuriku koalicije namjerno rade ?
Uključite se u raspravu