Vodeća američka farmaceutska kompanija Pfizer znatno je ubrzala divovske pregovore o preuzimanju Allergana kako bi preduhtrila američku administraciju koja želi spriječiti bijeg kompanija zbog poreznih troškova. Prema navodima medija, pregovori između Pfizera i Allergana vrijedni su 150 milijardi dolara, koliko iznosi Pfizerova ponuda od 370 do 380 dolara za Allerganovu dionicu.
3posto
porasla je u srijedu dionica Allergana na 310,80 dolara
Ako do zaključenja posla dođe, to će biti najveće preuzimanje u farmaceutskom sektoru ikada. Pzifer bi svoje poslovanje prebacio u Dublin, Allerganovo sjedište. Osim manjeg poreza, Pfizer bi kupnjom Allergana dobio i pristup dominantnoj poziciji na tržištu estetske kozmetike i oftalmoloških proizvoda koju Allergan drži, čime bi postao konkurencijom Johnson & Johnsonu – za sada najvećoj zdravstvenoj grupaciji. Kombiniranje Pfizera i Allergana moglo bi izazvati neviđen val konsolidacija unutar farmaceutske industrije kojemu će doprinijeti i potražnja za novim lijekovima što će imati utjecaja i na njihove cijene, prenosi Reuters.
150mlrd.
dolara vrijedilo bi preuzimanje Allergana
Utrka s vremenom
No, dvije kompanije moraju sada voditi utrku s vremenom nakon najava ministarstva financija o strogom kontroliranju poreznih inverzija u budućnosti. Naime, Reuters je prenio pismene najave ministarstva financija da će krajem tjedna objaviti dodatne smjernice kojima će se nastojati ograničiti ekonomske povlastice poreznih inverzija. Porezne inverzije podrazumijevaju da američke multinacionalne kompanije kupuju manje inozemne konkurente i svoje poslovanje premještaju u državu gdje je sjedište akvizirane kompanije kako bi izbjegli visok porez u SAD-u.
Za ovu je praksu Irska uobičajena destinacija, dok menadžment kompanija koje akviziraju obično ostaje u Americi. Val poreznih inverzija zabilježen je u rujnu 2014. godine nakon čega je ministarstvo financija poduzelo prve regulatorne korake kojima su nastojali umanjiti negativne posljedice po američku ekonomiju i kompanijama u budućnosti otežati sklapanje poslova s ciljem plaćanja manjeg poreza.
'Stat ćemo im na kraj'
Ministarstvo je u tome djelomično uspjelo, no porezne inverzije nisu zaustavljene zbog čega je došlo do najava o pooštravanju. Pismo, koje potpisuje ministar financija Jack Lew, poslano je na američkim senatorima Ronu Wydenu i Orrinu Hatchu te kongresnicima Kevinu Bradyju i Sanderu Levinu. "Pfizerovo inzistiranje na poreznoj inverziji dovoljan je dokaz da je vrijeme da ovom trendu stanemo na kraj", komentar je zastupnika Levina. Pozvao je Kongres da pokrene promjenu zakona kojim bi se zaustavile porezne ekshibicije.
370dolara
za dionicu irske kompanije ponudit će navodno Pfizer
Četiri mjeseca porezni su stručnjaci nagađali koje će sljedeće korake ministarstvo poduzeti. Radilo se o dvije strategije, jednoj usmjerenoj na kreiranje novih zakonskih odredbi kojima bi se ograničila selidba kompanija u zemlje s nižom stopom poreza s ciljem povećanja profita, dok bi se drugom ograničio vlasnički udio u kompanijama koje su prošle poreznu inverziju. "Trenutno ne možemo otkriti više od onoga što stoji u pismu.", rekla je glasnogovornica ministarstva financija dok su i Pfizer i Allergan također nedostupni za komentar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu