Predstojeći sastanak članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) mogao bi proteći u povišenim tonovima između manjih, južnoameričkih i afričkih članica te moćne Saudijske Arabije.
Dekanić
Cijena od 60 dolara odgovarala bi OPEC-u, ali i proizvođačima u SAD-u
Sastanak je zakazan za 4. prosinca u Beču, a kako piše britanski The Telegraph, zbog stotina milijardi dolara koje taj kartel gubi zbog niske cijene nafte neke članice razmišljaju o budućnosti svog članstva. Naime, uslijed prepolovljene cijene nafte na manje od 50 dolara za barel godišnji prihodi OPEC-a pali su s bilijun dolara na 550 milijardi dolara. Tako britanski konzervativni dnevnik prenosi izjavu bivšeg alžirskog ministra energetike Nordinea A?t-Laoussinea koji kaže da je došlo vrijeme da Alžir razmisli o suspendiranju svog članstva ako organizacija nije voljna braniti cijenu nafte i služi kao instrument saudijske politike.
46posto
pala je cijena nafte u godinu dana
"Čemu ostati u organizaciji koja više ne služi svrsi", pita se A?t-Laoussine. Osim Alžira, za smanjenje sadašnje OPEC-ove proizvodnje od 31,6 milijuna barela dnevno već pomalo očajnički apeliraju iz Ekvadora i Venecuele. "Saudijska Arabija radi izravno protiv interesa polovice članica OPEC-a i gura ga preko ruba", smatra Helima Croft, bivša CIA-ina naftna analitičarka, a sada zaposlena u RBC Capital Marketsu. Da će OPEC dosta teško na bečkom sastanku postići jedinstvo oko politike proizvodnih kvota smatra i Igor Dekanić, profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu.
Štern
Postoji opasnost da u budućnosti nestane sirove nafte na tržištu
"Članicama jest u interesu smanjenje proizvodnje koje bi tek posredno rezultiralo podizanjem cijena, ali je to podizanje cijene teško dozirati. Naime, cijena od 60 dolara za barel odgovarala bi članicama, pa i Rusiji, ali bi odgovorala i američkim proizvođačima, a njihovo istiskivanje s tržišta bio je jedan od ciljeva Saudijske Arabije", kaže Dekanić za Poslovni dnevnik. Naftni stručnjak Davor Štern upozorava pak na potencijalno velik problem na svjetskom naftnom tržištu. Naime, trenutno se odvija veliki investicijski ciklus gradnje rafinerija u proizvođačima nafte. "Cilja se na izvoz derivata, a ne sirove nafte, pa postoji opasnost da u budućnosti nestane sirove nafte na tržištu", kaže Štern.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu