Od 130 škverskih stanova država u 15 godina prodala tri!

Autor: Marija Brnić , 13. studeni 2015. u 07:25
Brodosplitov 'hotel', u kojem živi 60-ak škverana i njihovih obitelji, DUUDI je nudio Gradu Splitu, ali je odbijen/Ivo Čagalj/PIXSELL

Bivše stanove 3. maja, u kojima i danas žive škverski radnici, nudili su im za 800 eura po kvadratu.

Dok prati kako teku procesi restrukturiranja brodogradilišta nakon privatizacije, sama država i dalje muku muči s repovima koji su joj ostali od škverova.

Točnije, nema rješenja za nekadašnje stanove brodogradilišta u kojima su živjeli njihovi zaposlenici, a koje je još u jesen 2000. država od brodogradilišta preuzela kroz postupak njihove sanacije. Iz plana upravljanja državnom imovinom za 2016. godinu doznaje se kako još nema pomaka u slučajevima stanova riječkog 3. maja i Brodosplitova Hotela za samce. U riječkom slučaju problem je što radnici koji žive u njima ili nemaju status stanarskog prava ili, ako ga imaju, iz nekih razloga u nisu iskoristili priliku početkom devedestih i otkupili stanove po povoljni uvjetima. Riječki škver imao ih je tada oko dvije i pol tisuće, a ostalo ih je, prema podacima unatrag nekoliko godina, neriješeno oko 130.

 

27korisnika

škverskih stanova u Rijeci još se nije izjasnilo o ponudi za otkup

Kako su propustili priliku, a država se uknjižila kao vlasnik stanova, prodaja je sada moguća samo po trenutno važećim propisima, a za većinu to znači kupoprodaju otvorenu na tržištu. Prije tri godine korisnicima tih stanova Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) odaslao je ponude za otkup stanova, a jedina informacija koja je uslijedila o tom postuku bilo je nezadovoljstvo cijenom, koja je po četvornom netru iznosila 800 eura. Na upit koliko je stanova tada prodano, iz DUUDI-ja smo dobili tek odgovor kako imaju u obradi ukupno 44 zahtjeva za otkup stanova 3. maja. Otpremljeno je, kažu, 30 ponuda, no za 27 stanova korisnici se još nisu očitovali o plaćanju, što je učinilo tek njih troje, i to jedan obrnočnom otplatom, a dvojica će stanove platiti jednokratno.

No, još je složeniji za državu slučaj Brodosplitova Hotela za samce, koji čak nije ni preuzela dok to nije zahtijevao novi vlasnik škvera Tomislav Debeljak. Objekt sagrađen prije 47 godina na tri etaže ima ukupno 144 sobe u kojima živi 60-ak sadašnjih i umirovljenih škverana i njihovih obitelji. Sobe su i spajane, no imaju zajedničke sanitarije i te prostore pravno nije niti moguće prodati onima koji iskazuju interes. DUUDI je, kako se saznaje iz izvješća o radu u prošloj godini, za taj objekt najprije pokrenuo inicijativu darovanja Gradu Splitu, ali je Grad ponudu odbio.

Prije nekoliko mjeseci stanarima je stigla i obavijest kako bi država mogla raspolagati nekretninom, no preduvjet je da se najprije provede izmjena Generalnog urbanističkog plana, kako bi se njime predvidjela stambena zona i potom provelo etaživanje tzv. hotela. Tek nakon toga država će biti u mogućnosti ponuditi na prodaji tih stanova, no putem javnog natječaja. No, osim što DUUDI u ovom trenutku nema pravne podloge za prodaju, za te prostore država ne može ni zaključiti ugovore o najmu, jer prema službenom pojašnjenju, za to je nužan javni natječaj, koji ne može provesti ako nekretnina nije "slobodna od osoba i stvari". 

Konačna računica

Trošak je tajna 

Kakva je konačna računica države s ovim nekretninama, potpuna je enigma. Iz DUUDI-ja tjednima nismo mogli dobiti odgovor predstavljaju li one trošak za državu i o kolikom je potencijalnom teretu riječ na godišnjoj razini. Iz škverskih redova, pak, uvjeravaju da ti korisnici, a mahom je riječ o starijim radnicima škvera, vode računa i u skladu s mogućnostima podmiruju svoje troškove. Trećemajci se čak i pozivaju na urednost u plaćanju najamnine te podmirivanje pričuve kad traže da im se na moguću otplatu po ponuđenim uvjetima odobre i dodatne olakšice.

Komentirajte prvi

New Report

Close