Kinezi prijete odlaskom iz Srbije jer im koče ulaganje vrijedno 1,1 mlrd. €

Autor: Poslovni dnevnik , 11. studeni 2015. u 15:34
Zbog nesposobnosti usaglašavanja državnih i pokrajinskih zakona ugroženo ulaganje

Kineskim kompanijama dosadilo je čekanje na potpis memoranduma o strateškom partnerstvu za Rudnik Kovin.

Dvije kineske kompanije mogle bi zbog sporosti Ministarstva gospodarstva odustati od ulaganja od čak 1,15 milijardi eura u Rudnik Kovin, doznaje Blic.

Riječ je o energetsko-rudarskim divovima China Huadian i Tianin Dredging, koji već dva mjeseca čekaju da se srpska strana "odobrovolji" i potpiše memorandum o strateškom partnerstvu koji podrazumijeva ulaganje u podvodnu eksploataciju ugljena u Kovinu, jedinstvenu u svijetu i izgradnju termoelektrane od 700 megavata. Izvor Blica iz vlade Srbije tvrdi da su se zbog toga Kinezi žalili i kabinetu premijera, jer smatraju da netko opstruira njihovu investiciju. "Kabinetu ministra gospodarstva Željka Sertića naloženo je da nađe rješenje jer je riječ o ozbiljnoj investiciji kojom bi se riješio problem gašenja ove kompanije u restrukturiranju.

 

20godina

može se eksploatirati novo nalazište ugljena u Kovinu

Reč je o ulaganju u postojeći rudnik u Kovinu, čiji je vijek trajanja još šest godina i novom nalazištu čije su rezerve dovoljne za 20 godina eksploatacije", kaže naš izvor. On dodaje da je i rukovodstvo Rudnika Kovin molilo državne institucije da se proces potpisivanja memoranduma ubrza i zatražilo da se promijeni model privatizacije. "Agencija za privatizaciju predložila je da se završi prijenos kapitala Rudnika Kovin na Republiku Srbiju, čime bi država osigurala vlasništvo u novoosnovanoj kompaniji. Sve to zasad je mrtvo slovo na papiru zbog sporosti ljudi u Sertićevom kabinetu, koji ne mogu usaglasiti nadležnosti pokrajinskih i državnih organa, pa je formirana i radna skupina da razmrsi slučaj.

Kinezi sumnjaju da je riječ o korupciji, pa su nam dali rok da se do kraja studenoga izjasnimo o ponudi. U suprotnom, otići će iz ovog posla" tvrdi Blicov sugovornik. Ministar Sertić nije želio govoriti o ovom slučaju, ali su Blicu iz Ministarstva gospodarstva priopćili da oni nisu krivi za sporost u realizaciji i odgovornost prebacili u dvorište Ministarstva energetike. Naravno, u vojvođanskoj administraciji odbacuju odgovornost i lopticu vraćaju u Sertićevo dvorište. "Mi ne odlučujemo o privatizaciji rudnika već Ministarstvo gospodarstva, i njih treba pitati zašto nisu definirali model. Naša nadležnost je oko ovjere rudnih rezervi i Povjerenstvo za ovjeru rezervi će o dorađenom elaboratu odlučivati 16. studenoga", kaže za Blic Nenad Stanković, pokrajinski tajnik za energetiku.

"Pregovori s kompanijom China Huadian Hong Kong oko strateškog partnerstva s Rudnikom Kovin još uvijek traju i u nadležnosti su Ministarstva energetike. Razmatraju se pitanja rezervi i ako stav Ministarstva energetike bude pozitivan, moguće je izvršiti prijenos kapitala Rudnika Kovin na Republiku Srbiju", kažu u Sertićevom ministarstvu. U Ministarstvu energetike začuđeni su ovakvom reakcijom i tvrde da pitanje rezervi nije vezano za njihov resor. "Rudne rezerve su u nadležnosti pokrajine i oni bi ih uskoro trebali ovjeriti za Kovin", kaže za Blic ministar energetike Aleksandar Antić. U Rudniku Kovin kažu da bi Srbija od ovog posla imala velike koristi. "Samo od prihoda od PDV-a iz prodaje električne energije država bi godišnje dobila 50 milijuna eura, a od rudne rente pet milijuna, dok bi se izgradnjom termoelektrane zaposlilo i 700 ljudi", kaže za Blic Nenad Šponja, predsednik Odbora direktora rudnika. 

Jedinstveno vađenje ugljena

Lignit se iskopava s dna jezera

Bager za iskopavanje montiran u jezeru 1991. godine, a eksploatacija ugljena počela je 1994. godine. S dna jezera vadi se ugljen lignitne starosti, uglavnom je riječ o ugljenu koji je sličan onom u kostolačkom i kolubarskom bazenu. Sa 250.000 tona ugljena, koliko se ovdje iskopa godišnje, rudnik će godinu završiti u plusu. Iako je kompanija u restrukturiranju, u kovinskom rudniku tvrde da ne koriste pomoć države i da zarađuju od vlastitog rada.

Komentirajte prvi

New Report

Close