Katalonski regionalni parlament u ponedjeljak je položio kamen temeljac izlasku te regije iz sastava Španjolske što će za dobivanje još jednog mandata pokušati iskoristiti španjolski premijer Mariano Rajoy. Sa 72 glasova za i 63 protiv parlament je odobrio deklaraciju kojom poziva sam sebe da u sljedećih mjesec dana započne rad na odobravanju zakona kojim bi bio stvoren odvojeni sustav socijalne skrbi i proračunske politike.
20posto
udjela u španjolskoj ekonomiji ima katalonska privreda
Zakonski paket koji bi omogućio potpunu neovisnost od središnje vlasti u Madridu trebao bi biti dovršen do 2017. godine. Za deklaraciju su glasovale stranke koje zagovaraju neovisnost Katalonije, prije svega koalicija Junts pel Si (Zajedno za Da) kojoj je na čelu premijer Artur Mas te ljevičarska Kandidatura za narodno jedinstvo. Te dvije političke grupacije nakon rujanskih regionalnih izbora drže 72 mjesta u parlamentu koji broji ukupno 135 mjesta. Međutim, za Madrid parlamentarni dokument iz Barcelone nema baš nikakvu pravnu valjanost i ocijenjen je još jednom provokacijom Katalonaca. Kao što je i najavljivano, odmah po izglasavanju deklaracije vlada u Madridu pod vodstvom premijera Mariana Rajoya zatražila je od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti.
To znači da će deklaracija biti stavljena van snage dok ustavni suci ne čuju argumente i donesu odluku. No, zastupnik u katalonskom parlamentu Pere Aragones za britanski The Guardian tvrdi da će sadržaj deklaracije biti primijenjen unatoč odluci Ustavnog suda. "Imamo snagu i legitimitet, unatoč protivljenju španjolske države", dodao je Aragones. Katalonija doprinosi španjolskom gospodarstvu s petinom udjela, a tamošnji politički analitičari smatraju da će Madrid teško dopustiti izlazak Katalonije, tim više jer se približavaju nacionalni parlamentarni izbori 20. prosinca. U predizbornoj kampanji jedan od aduta premijera Rajoya biti će stvaranje imidža branitelja španjolskog jedinstva, smatra politički analitičar Oriol Bartomeus s Autonomnog sveučilišta u Barceloni. "Obje strane trebaju sada porast tenzija", kaže Bartomeus za Financial Times.
"To je izborna karta na koju će odigrati Rajoy. On želi da to bude jedna od glavnih tema predizborne kampanje. A Mas se pak želi prikazati kao odlučan političar. Stoga će biti mnogo igrokaza od sada pa do kraja izbora", mišljenja je Bartomeus. Analitičari upozoravaju kako su katalonske težnje za neovisnošću već unijele značajan nemir u tamošnju poslovnu zajednicu. Tim više jer bi sadašnji razvoj događaja mogao eskalirati. Naime, vlada u Madridu nedavno je dala nove ovlasti Ustavnom sudu koji sada može suspendirati političke garniture koje ne poštuju njegove odluke. Time se posebno ciljalo na katalonski parlament i vladu u slučaju da se ne povinuju odlukama Ustavnog suda.
Ustavni sud kao glavni adut Madrida
Barcelona opet bacila rukavicu
Tekst deklaracije od devet točaka koju je u ponedjeljak odobrio katalonski parlament inicirao je premijer Artur Mas. U njemu se traži "masivno, održivo i miroljubivo" odvajanje od Španjolske "koje nije subjekt odluka institucija Španjolske, uključujući i Ustavnog suda", prenosi portal Politico. Naime, Ustavni se sud u bliskoj prošlosti već našao na putu katalonske neovisnosti. Ta je institucija prošle godine objavila odluku prema kojoj je najavljeni referendum o neovisnosti protivan Ustavu. Referendum, doduše neobvezujući, unatoč tomu je održan, a 80 posto birača glasalo je za neovisnost Katalonije. Od stranaka na nacionalnoj razini simpatije prema katalonskim težnjama pokazuje tek lijevi Podemos. Iako je taj politički pokret dao do znanja kako bi volio da Katalonija ostane u sastavu Španjolske, podržao je referendum o neovisnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu