Tko se ne prilagodi, umire

Autor: Božica Babić , 05. studeni 2015. u 22:01
Pred industrijom tektonske promjene/FOTOLIA

Državne investicije najmanje su efikasne, no turizam se pokazao kao moguća ‘forca’, ustvrdio B. Galić iz Allianza.

Svako drugo novorođeno dijete doživjet će 100. rođendan, a Hrvatska bi već 2050. mogla imati 50 tisuća stanovnika starih 100 godina.

Sve dulji životni vijek uz galopirajući razvoj tehnologija i novih biznis modela industriju osiguranja stavljaju pred brojne izazove, istaknuo je član Uprave Zavarovalnice Triglav Tadej Čoroli otvarajući raspravu  "Osiguranje – pogled u budućnost" na 13. Danima osiguranja u Opatiji. "Kod dosadašnje prodaje polica životnih osiguranja uglavnom se govorilo o dobrinim prinosima po polici i pokriću rizika smrti, a ne kvaliteti života uz poboljšanje zdravlja u dugovječnosti, što osiguravatelji moraju početi ugrađivati u svoje nove proizvode.

 

1,5posto

kamata je uz koju slovenski osiguravatelji rade izračune

No, u kreiranju takvih proizvoda veliki uteg su niske kamate, koje zasigurno neće rasti, mogu biti samo još niže", rekao je Čoroli dodavši da u Sloveniji osiguravatelji izračune rade uz kamatnu stopu od tek 1,5 posto. Niske kamatne stope globalni su trend, a hrvatska industrija osiguranja usto je bila suočena s obvezom da 50% pričuva za životna osiguranja mora investirati u državne obveznice koje su jamčile solidne prinose. S EU članstvom otvorena je opcija disperzije ulaganja, no uz manje prinose.

Državne obveznice zbog visokog javnog duga gube vrijednost, jamčeni prinosi polako izlaze kraju, što ovdašnje osiguravatelje stavlja na veliku kušnju gdje investirati prikupljenu premiju te zadovoljiti kapitalnu adekvatnost (Solvency II) po novim europskim kriterijima koji rizik stavljaju u prvi plan i kako u takvim okolnostima tržištu ponuditi atraktivne proizvode. Hoće li nova situacija uzrokovati konsolidaciju tržišta nestajanjem nekih društava ili će neke osiguravatelje, posebice male, motivirati na specijalizaciju?

Predsjednica Uprave Erste osiguranja Snježana Bertoncelj ocjenjuje da novi izazovi pred klijente stavljaju obvezu preuzimanja više rizika, a od branše traže inovativniji pristup kreiranju proizvoda. "Čekaju nas tektonske promjene, dosadašnju praksu treba zaboraviti. Neka društva će posustati, možda postati podružnice svojih matica. Tko se ne prilagodi, izumrijet će, pred nama su promjene kao u evoluciji", kaže Bertoncelj.

"Državne investicije najmanje su efikasne, rješenje nisu autoceste i stanogradnja, no turizam se pokazao kao moguća 'forca', ove sezone imali smo goste pripravne više trošiti. Mi u Allianzu svjesni smo da nema jedinstvenog recepta te da u traženju budućeg rješenja treba angažirati struku, i to na dnevnoj osnovi", smatra predsjednik Uprave Boris Galić, koji je ipak optimist jer, "Hrvatska ima i znanja i ljude da otvore nova tržišta". Igor Pureta, predsjednik Uprave Grawe Hrvatska, misli da mala društva "neće izdržati pritisak kompozitnog tereta i pred njima je odluka prodati se ili specijalizirati i novom uslugom tražiti poziciju na tržištu".  

Komentirajte prvi

New Report

Close