Unatoč ozbiljnom devetomjesečnom gubitku, Švicarska nacionalna banka (SNB) neće odustati od daljnjih pokušaja slabljenja franka.
Središnja je banka Švicarske u petak objavila gubitak od 33,9 milijardi franaka, a kako stoji u priopćenju, 31,4 milijardi franaka gubitka povezano je s tečajem. Podsjetimo, sredinom siječnja SNB je napustio politiku vezanja tečaja franka za euro na razini od 1,20 franaka, čime je švicarska valuta doslovno podivljala. Tijekom devet mjeseci franak je prema euru ojačao više od 10 posto, a prema dolaru za dva posto. U tom kontekstu pitanje je može li ostvareni gubitak oslabiti intenzitet intervencija SNB-a kojim bi oslabio franak. Valutni stručnjaci smatraju kako nema govora o tome.
"SNB sigurno neće napustiti svoju politiku interveniranja na tržištu jer i dalje smatra da je franak prejak te ima podršku države i javnosti da učini sve što je potrebno da pomogne švicarskom gospodarstvu", smatraju analitičari Admiral Marketsa. Dodaju kako do kraja godine vjerojatno neće doći do oscilacija tečaja većih od uobičajenih nekoliko posto u mjesec ili dva. "No, u roku godinu ili dvije dana SNB će vjerojatno uspjeti u svom naumu da dodatno oslabi franak, barem još pet, a možda i više posto", tvrde u Admiral Marketsu.
10posto
ojačao je franak prema euru u devet mjeseci ove godine
Glavni ekonomist Splitske banke Zdeslav Šantić podsjeća da je jedan od razloga iznenadnog odustajanja od branjenja maksimalne vrijednosti franka u odnosu na eura bio i rizik od gubitaka švicarske središnje banke uslijed rasta imovine denominirane u eurima. "Ne smijemo zaboraviti niti specifičnost tamošnje središnje banke po pitanju vlasništva, kao i značaj njene dobiti za proračune kantona. Stoga će, kao i do sada buduće poteze SNB-a određivati svojevrsna cost-benefit analiza jer ne smijemo zaboraviti da snažan franak ima negativan utjecaj na razinu gospodarske aktivnosti te zaposlenosti, a samim time i na razinu prihoda proračuna", smatra Šantić.
U Admiral Marketsu su pojasnili i kako se gubitak SNB-a ne može tumačiti kao klasični gubitak kod komercijalnih banaka te se radi o virtualnom gubitku. "Onog trenutka kada tečaj EUR/CHF ponovno poraste na 1,20 taj će gubitak nestati", zaključuju u Admiral Marketsu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu