Dva poduzetnička inkubatora za revitalizaciju lokalnog gospodarstva

Autor: Antonija Alar , 08. listopad 2015. u 22:01
Ratna šteta, samo u gospodarskim djelatnostima iznosila je preko 64 milijuna eura/Duško Mirković/PIXSELL

Uslijed nedovoljnih proračunskih sredstva, Pakrac veći dio svojih ulaganja temelji na sredstvima EU, a određena sredstva uložena su i u obrazovanje ljudi koji će ih povući.

U cilju oživljavanja gospodarstva i rješavanja visoke stope nezaposlenosti na području Pakraca, grad Pakrac osmislio je projekt 'Poticanje malog i srednjeg poduzetništva za revitalizaciju ratom uništenog lokalnog gospodarstva'. S tim se projektom, grad prijavio na natječaj Poslovnog dnevnika Pametni gradovi.

Kako je u Domovinskom ratu uništeno cjelokupno gospodarstvo grada, lokalna je uprava krenula razvijati poduzetništvo kao dinamičan i inovativan sektor s najbržim rastom. Ratna šteta, samo u gospodarskim djelatnostima, iznosila je preko 64 milijuna eura, dok je ukupan broj oštećenih i uništenih stambenih jedinica dosegao skoro pet tisuća objekata. Kako bi se ponovno uspostavilo funkcioniranje i stvorili preduvjeti za normalan život sa svim svojim komponentama, 1997. Gradsko vijeće grada Pakraca donijelo je Program poticanja poduzetništva na području Pakraca koji se sastojao od izgradnje poduzetničke zone, osnivanja poduzetničkog centra s inkubatorom i formiranje kreditne linije. Izgrađena je Zona male privrede, osnovan je Poduzetnički centar Pakrac d.o.o. te je formirana kreditna linija u suradnji s tadašnjim Ministarstvom za obrt, malo i srednje poduzetništvo.

 

60milijuna

kuna uloženo je ukupno u poduzetničku zonu i centar s inkubatorom

Prvih šest mjeseci besplatno
Pakrac ima dva poduzetničkog inkubatora. Usluge, koje se pružaju u poduzetničkom inkubatorima su najam prostora po povoljnim uvjetima i savjetodavne usluge od strane Poduzetničkog centra. Prostor u prvom objektu poduzetničkog inkubatora namijenjen je proizvodnim i servisnim djelatnostima, dok su prostori drugog objekta namijenjeni isključivo proizvodnim djelatnostima. Poduzetnici početnici koji se bave proizvodnim djelatnostima mogu biti u inkubatoru do pete godine poslovanja u kojoj plaćaju punu cijenu najma, dok servisne djelatnosti ostaju do treće godine poslovanja. Cijena zakupa poslovnog prostora u inkubatoru iznosi 15 kuna, plus PDV za kvadratni metar, no ona se mijenja s protekom vremena u inkubatoru.

Prvih šest mjeseci poduzetnik ne plaća pa postotak od ukupne tržišne cijene raste do treće, odnosno pete godine poslovanja kada dostiže punu cijenu. U prvom objektu poduzetnicima su na raspolaganju pet proizvodnih prostora i četiri uredska prostora. Poduzetnici na raspolaganju imaju i konferencijsku dvoranu i informatičku učionicu. U drugom objektu poduzetničkog inkubatora četiri su proizvodna prostora od kojih se svaki sastoji od proizvodnog dijela te uredskog dijela s čajnom kuhinjom i sanitarnim dijelom. Napore grada Pakraca u poticanju poduzetništva prepoznalo je Ministarstvo poduzetništva i obrta, koje je nagradilo Poduzetnički centar i grad Pakrac nagradama za najbolji poduzetnički centar, najbolji poduzetnički inkubator te najbolju poduzetničku zonu tri godine za redom.

Ovaj su rad prepoznale i institucije koje su bile nadležne za odobravanje bespovratnih sredstava Europske unije, a odnose se na razvoj malog i srednjeg poduzetništva te poticanje zapošljavanja. U poduzetničkoj zoni Pakraca, danas radi preko 400 zaposlenih. Poduzetnici, koji su u inkubatoru, razvijaju planove izgradnje svojih vlastitih proizvodnih kapaciteta na području grada Pakraca. Budući da su za izgradnju objekata poduzetničkog inkubatora te infrastrukture u poduzetničkoj zoni korištena sredstva Europske unije, značajno su ušteđena proračunska sredstva grada Pakraca.

Ukupna ulaganja u uspostavu, izgradnju i opremanje poduzetničke zone komunalnom i ostalom infrastrukturom te izgradnju dvaju objekata Poduzetničkog inkubatora iznose preko 30 milijuna kuna. Dosadašnja ulaganja poduzetnika u vlastite proizvodne pogone unutar poduzetničke zone također iznose približno 30 milijuna kuna, što znači da je u 15 godina otkako su osnovane zona i poduzetnički centar s inkubatorom na ovom prostoru uloženo preko 60 milijuna kuna.  

Gradnja trećeg objekta
Ulaganja su financirana, manjim dijelom, kroz vlastita proračunska sredstva grada Pakraca i poduzetnika, a većim od strane različitih donatora, resornih ministarstva i fondova te pretpristupnih fondova Europske unije. Uslijed nedovoljnih proračunskih sredstva, grad Pakrac veći dio svojih velikih ulaganja temelji na sredstvima Europske unije. Određena sredstva uložena su i u obrazovanje ljudi, koji će biti sposobni ta sredstva povući. S obzirom da je Poduzetnički centar u 100 postotnom vlasništvu grada Pakraca, njihova sredstva koja su uložena u obrazovanje, pribrajaju se istom trošku. Od planova grada Pakraca i Poduzetničkog centra za nastavak poticanja malog i srednjeg poduzetništva u planu je izgradnja trećeg objekta poduzetničkog inkubatora, koji bi se sastojao od velikog proizvodnog prostora jer se pokazala potreba za njime. Budući da u Zoni male privrede više nema raspoloživih parcela, grad Pakrac ići će u proširenje zone otkupom i uređenjem privatnih parcela. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Poduzetnički inkubatori i start upovi su ključ uspjeha. Pogledajmo što je rijeka napravila. Stvorila je jake brandove iz startupova kao npr. kompare.hr. Kod njih je sada najjednostavnija kupnja auto osiguranja samo zato što su omogučili korisnicima usporedbu i pregled svih cijena, odabir najpovoljnije i mogučnost online kupnje.

New Report

Close