Najvećih 500 američkih kompanija, među kojima Apple, Micfosoft, GE i Pfizer, drži više od 2.100 milijardi dolara akumulirane dobiti u inozemstvu kako bi izbjegle oporezivanje u SAD-u, a ako povuku taj novac u zemlju, morat će platiti 620 milijardi dolara poreza.
Studija, koju su u utorak objavile dvije neprofitne organizacije, pokazuje i to da gotovo tri četvrtine kompanija s Fortuneove liste 500 najvećih američkih kompanija po prihodima ima podružnice u poreznim utočištima, kao što su Bermuda, Irska, Luksemburg i Nizozemska.
Najviše, 181 milijardu dolara, u inozemstvu drži tehnološki div Apple, i to u tri podružnice. Pokuša li vratiti taj novac u SAD, morat će platiti poreze u iznosu od 59,2 milijarde dolara.
Konglomerat General Electric (GE) drži, pak, u 18 podružnica u inozemstvu 119 milijardi dolara, a slijedi softverski div Microsoft sa 108 milijardi dolara u pet podružnica, dok najveća svjetska farmaceutska kompanija Pfizer u 151 podružnici u inozemstvu drži 74 milijarde dolara.
'Najmanje 358 kompanija, ili gotovo 72 posto s liste Fortune 500 najvećih, imalo je podružnice u poreznim utočištima na kraju 2014. godine. Ukupno su imale najmanje 7.622 podružnice', navodi se u studiji Centra za poreznu pravdu i Fonda za istraživanje javnog interesa.
Kompanije s liste Fortune 500 drže više od 2.100 milijardi dolara akumulirane dobiti u inozemstvu kako bi izbjegle plaćanje poreza u SAD-u, pri čemu njih 30 drži 1.400 milijardi dolara, ili 65 posto ukupnog iznosa, navodi se u studiji.
Procjenjuje se da bi 57 kompanija s te liste trebale platiti 184 milijarde dolara poreza u SAD-u da novac ne drže u inozemstvu. U studiji se navodi i to da te tvrtke u inozemstvu plaćaju oko 6 posto poreza, dok bi u SAD-u porez platile po stopi od 35 posto.
'Kongres može i trebao bi poduzeti snažne poteze kako bi spriječio kompanije da koriste porezna utočišta, što bi povratilo pravednost u porezni sustav, smanjilo deficit i poboljšalo djelovanje tržišta', zaključuje se u studiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ja mislim da ne bi trebali dirati korporacije, bolje je amerima da uvedu fiskalne blagjne pa da vidiš kako će se puniti budžet 🙂
Uključite se u raspravu