Janković – Zepter u 2006. po bogatsvu prestigao Miškovića

Autor: Rato Petković , 02. siječanj 2007. u 06:30

Miroslav Mišković, koji je proglašen najvećim srbijanskim tajkunom, pao je, u odnosu na 2005. godinu, na rang-listi za osam mjesta i sada se nalazi na 38. mjestu među bogatašima iz nekadašnjih komunističkih država

Zahvaljujući poljskom časopisu Vprost, javnost u Srbiji je u mogućnosti saznati tko su njezini najbogatiji sugrađani jer poreznaa uprava takve podatke smatra službenom tajnom. Na prvom mjestu nalazi se Milan Janković – Zepter, kojega je imovina procijenjena na četiri milijarde dolara, a slijede ga Milan Mišković, vlasnik najveće domaće privatne kmpanije Delta holding sa 1,5 milijardi eura, te kontroverzni Cane Subotić, za kojega se tvrdi da se obogatio na švercu cigareta. Sada, pored ostalog, ima najveće distrubitivno poduzeće Futura, koje posluje preko rasprostranjene mreže kioska. Milan Janković, koji je na neslavan način završio kratki boravak na mjestu predsjednika srbijanskog Olimpijskog komiteta (izbacili ga nekadašnji sporataši) nosi neslužbenu titulu najbogatijeg poslovnog čovjeka na Balkanu. Na rang-listi bivših kominističkih zemalja Janković zauzima visoko 16. mjesto po svom bogastvu, službeno stečenom proizvodnjom posuđa, bankarskim i osiguravajućim poslovima, kao i mnogim drugim djelatnostima, a u medijima se špekulira da se obogatio švercom oružja, što on odlučno demantira.Miroslav Mišković, koji je proglašen najvećim srbijanskim tajkunom, pao je, u odnosu na 2005. godinu, na rang-listi za osam mjesta i sada se nalazi na 38. mjestu među bogatašima iz nekadašnjih komunističkih država. Za Miškovića se u medijima tvrdi da je imetak stekao uz pomoć vlasti, kako one u vrijeme Miloševićeva režima, tako i poslije 2000. godine. Mišković spada među kupce koji su pokupovali najatraktivnija srbijanska poduzeća, kao što su maloprodajni lanac C Market, Luka Beograd, kompanija Novosti zajedno s najtiražnijim dnevnim listom Novosti, poljoprivredna gazdinstva u Vojvodini preko kojih se domogao blizu 30 tisuća hektara obradivog zemljišta. Vlasnik je tvornice ulja Sunca, a od Komisije za zaštitu konkurencije označen je kao monopolist u prometu prehrambenim proizvodima i robom široke potrošnje, što on negira. Od postojećih šest najvećih trgovačkih lanaca četiri se nalaze u vlasništu njegove kompanije. Bogoljub Karić, koji je zajedno s trojicom svoje braće smatran najbogatijim Srbijancem, pao je na 71. mjesto nakon što mu je oduzet Mobtel, poduzeće za mobilnu telefoniju, kojim je raspolagao 11 godina. Sada je u bijegu jer je za njime izdana tjeralica zbog neplaćenog poreza.

U javnosti se špekulira da je samo preko Mobtela oštetio državu za oko 700 milijuna eura. Njegova supruga Milanka Karić sada vodi predizbornu kampanju političke stranke Pokret snaga Srbije, predsjednik koje je Bogoljub Karić. Karić je stao na žulj postojećoj vladajućoj koaliciji kada je počeo kupovati zastupnike u srbijanskom parlamentu, čime je ugrozio vladinu većinu i gotovo doveo do pada vlade. Dobrim dijelom je zaslužan da je došlo do prijevremenih parlamentarnih izbora jer je vlada ostala bez većinske podrške u parlamentu, a zbog čega nije usvojen proračun za 2007. godinu.Srbija ima još ”debelih” tajkuna među kojima su Milan Beko, nekadašnji ministar za privatizaciju u vrijeme Miloševića, koji je zagovarao da radnici kragujevačke Zastave živim lancem brane tvornicu od bombardiranja. Tu su još srbijanski kralj šećera Miodrag Kostić, također veliki zemljoposjednik, te Zoran Drakulić, kojeg nazivaju kraljem bakra. Oni se nisu našli na Vprostovoj listi 100 najbogatijih ljudi izraslih iz komunističkog miljea.Od srbijanskih tvrtki, prema rang-listi što ju je napravio tjednik Ekonomist, u pogledu prihoda na prvom mjestu nalaze se Naftna industrija, Elektroprivreda, Delta Holding, Telekom i US steel. Po ostvarenom dobitku (listu je napravio ekspertni tim Republičkog zavoda za razvoj) na prvom mjestu je farmaceutska kuća Galenika sa 240,5 milijuna eura, a slijede Tetra pak, Tarket, trgovački lanac Delta Maxi i vrš¡ački Hemofarm, kojega je u rujnu kupila njemačka kompanija Stada.

Komentirajte prvi

New Report

Close