Priča europskog tjedna mobilnosti je počela kada je bivši član Europske komisije za okoliš Margot Wallström 2000. kao europsku inicijativu ustanovio 'Dan bez automobila' (Car Free Day). Riječ je o inicijativi koja je trebala poslužiti kao prilika da gradovi pokažu koliko im je stalo do njihovog okoliša. Na taj dan gradovi prezentiraju područje centra grada u potpuno drugačijem svjetlu i provode aktivnosti usmjerene na ograničavanju kretanja motornih vozila u pojedinim dijelovima, ohrabrujući i potičući time korištenje održivih modela kretanja i podižući svijest o tome kako kretanje građana direktno utječe na okoliš.
Nakon toga, svake godine, počevši od 2002., od 16. do 22. rujna organizira se Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) koji je posvećen održivom kretanju / mobilnosti. Europski tjedan mobilnosti pruža mogućnost i predstavlja platformu za lokalne vlasti, kao i dionike civilnog društva koji unutar tih tjedan dana promoviraju postojeće politike, inicijative i najbolje prakse vezane uz održivo kretanje u urbanim sredinama. Osim toga ovaj tjedan podiže svijest građana o štetnom utjecaju koji postojeći trendovi kretanja u urbanim sredinama imaju za okoliš i kvalitetu života te je sjajna prilika da se vide uspjesi i ciljevi ostalih europskih gradova te potom uspostave novi ciljevi i mjere prema kojima će se grad kretati u budućnosti.
Kolika je važnost i veličina ove manifestacije u europskim razmjerima najbolje svjedoči činjenica da je u obilježavanje do sada aktivno uključeno više od 2000 europskih gradova. Ove godine Europski tjedan mobilnosti će se obilježavati pod temom multimodalnosti, koju predstavlja slogan 'Izaberi. Promijeni. Kombiniraj.', a do sada je prijavljeno 1130 gradova. Grad Zagreb se na inicijativu udruga osoba s invaliditetom uključio u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti još 2003., a aktivnosti obilježavanja odnosile su se samo na 22. rujan, 'Dan bez automobila', u okviru kojeg je gradsko središte zatvarano za promet motornih vozila. Tek 2007. uslijedila je prva službena prijava Grada Zagreba koja je sadržavala program aktivnosti kroz cijeli tjedan, a u organizaciju i provedbu aktivnosti uključili su se gotovo svi gradski uredi, službe, tvrtke i brojne organizacije civilnog društva.
U obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti 2008. uključila su se 2102 europska grada, a 66 gradova je podnijelo prijavu za nagradu 'Mobility Award'. Nagrada se dodjeljuje za kvalitetu aktivnosti kojima se obilježila glavna tema, sveobuhvatnost akcijskog plana, događanja i uključenost građana, strateški pristup u promociji i komuniciranju inicijetive prema građanima i medijima, inovativnost u trajnim mjerama usmjerenima održivoj mobilnosti te kvaliteta i brojnost partnerstava sa lokalnim dionicima u organizaciji aktivnosti. Između gradova prijavljenih za nagradu, ocjenjivački žiri izdvojio je deset najuspješnijih te tri finalista među kojima je nominiran i Grad Zagreb. EMW Award 2008, u Bruxellesu osvojio je grad Budimpešta, a Zagreb i Almada podijelili su drugo mjesto.
Organizacija je bila na vrhuncu 2012. kada je Zagreb osvojio 'Mobility Award'. Glavni grad Hrvatske pokazao je još jednom svoju predanost održivom urbanom mobilnosti kroz dobro organizirane kampanje i snažnu povezanost s temom 2012. – 'Kretanje u pravom smjeru'. Širok spektar aktivnosti organiziranih od strane općine, koji je uključivao 62 odvojene djelatnosti i više od 150.000 građana, još jednom je potvrdilo da inovacije mogu poboljšati gradski prijevoz i okoliš. Građani su sudjelovali u urbanim fitness terminima i edukacijama, vozili se u starim tramvajima i napravili redizajn javnih parkirališta za bicikle. Prednosti za okoliš mjerene su kroz praćenja kakvoće zraka i intenzitet buke kroz postavljanje kontrolne točke po cijelom gradu.
Tijekom prošlogodišnjeg Europskog tjedna mobilnosti građani iz 2013 gradova u 44 države uvjerili su se u korisnost prihvaćanja održive mobilnosti. Zagreb je i tada postigao uspjeh te je uvršten u deset najboljih čime se nastavio uspješni niz nominacija za prestižnu nagradu Mobility Award. Posebno su istaknute mjere i aktivnosti usmjerene poboljšanju kretanja, mobilnosti, pristupačnosti i održivog prometa poput 'Bike on Bus', osnivanja Zagreb Cycling unita, nove LPG punionice za autobuse, uvođenje Google Transita te niz mjera i aktivnosti usmjerenih povećanju pristupačnosti javnih prostora osobama s invaliditetom. Još jedan veliki plus bilo je i uključivanje svih gradskih vrtića i osnovnih škola čime je zahvaćeno više od 60.000 djece koja su tijekom Europskog tjedna mobilnosti imala brojne radionice i aktivnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu