Britanski BBC je zadnjih godina na nekoliko svojih kanala emitirao oko dvije stotine dokumentarnih filmova čiji sponzori nisu bili jasno istaknuti, pa je upitno onda i čije interese zastupaju.
Prikazivanjem tih dokumentaraca gledatelji su dovedeni u zabludu da su napravljeni nepristrano. navodi se u izvješću Ofcoma, britanskog regulatora telekomunikacija, nastalog nakon dugotrajnog istraživanja. Istraga o tom slučaju problemu otvorena je prije četiri godine novinskim napisom u Independentu o tome kako je malezijska vlada platila tvrtki FactBasedCommunications (FBC) gotovo 12 milijuna funti a sve kako bi kroz dvije godine promovirali Maleziju kroz cijeli niz televizijskih dokumentaraca i priloga.
U istrazi se potom otkrilo da je BBC World News, nezavisni komercijalni kanal BBC-a, u razdoblju od 2009. do 2011. u svojim emisijama emitirao barem osam FBCevih dokumentaraca iz Malezije u prosječnom trajanju od 30 minuta i nije ih platio, ili ih je eventualno otkupio uz neku simboličnu naknadu. Uprava BBC World Newsa ogradila se izjavom kako "u trenutku emitiranja programa nisu znali za postojanje ugovora FBC-a i malezijske vlade". Kako se ističe u tom izvješću, Ofcom je pronašao nepravilnosti i u programima financiranima od strane neprofitnih i nevladinih organizacija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu