OECD traži udar na milijunaše

Autor: Tomislav Pili , 13. kolovoz 2015. u 22:01
Fotolia

Poreznici nedovoljno nadziru bogataše.

Bogati porezni obveznici preslabo se porezno nadziru, zaključila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u svojoj najnovijoj analizi. Kako stoji u dokumentu, od 56 poreznih uprava manje od trećine ima poseban odjel koji se bavi isključivo poreznim nadzorom bogataša. To je za OECD “iznenađujući rezultat s obzirom na vrlo značajan rast procijenjenog broja i imovine tih poreznih obveznika”, prenosi Financial Times.

Prema podacima konzultantske tvrtke Capgemini te RBC Wealth Managementa, imovina pojedinaca koji imaju na raspolaganju više od milijun dolara namijenjenih daljnjem ulaganju uvećala se od 2008. do 2013. za 20 bilijuna dolara. Podaci kazuju da je 2013. dosegla vrtoglavi iznos od 50 bilijuna dolara. OECD stoga savjetuje poreznim upravama da razmisle o svojoj reorganizaciji kako bi “osigurale da taj segment poreznih obveznika dobije primjerenu razinu nadzora”.

 

20 bilijuna dolara

veća je imovina svjetskih milijunaša između 2008. i 2013.

Institucija je navela i primjere dobre prakse, u koju spadaju porezni organi Australije, Grčke, Indonezije, Velike Britanije te SAD-a. Navedene države imaju relativno velike odjele koji se bave samo prihodima milijunaša i milijardera. Tako grčki odjel, osnovan sredinom 2013. godine, broji 125 poreznih inspektora koji su već te godine u proračun donijeli dodatnih 73 milijuna eura poreznih prihoda. Najveći odjel od čak 375 poreznika ima Velika Britanija. Nadzor u 6200 slučajeva obveznika s imovinom većom od 20 milijuna funti donio je riznici prije dvije godine dodatnih 222 milijuna funti.

George Hodgson, zamjenik izvršnog direktora britanske udruge poreznih savjetnika, kaže kako je tamošnji odjel dobro započeo s radom, kako u pogledu prikupljenih prihoda, ali i u pružanju pomoći obveznicima čiji su obveze često pravno zamršene. Na tom je tragu i razmišljanje konzultantske kuće Ernst&Young (EY).

Prema mišljenju njezinih stručnjaka, izgradnjom konstruktivnijih i otvorenijih odnosa s takvim specijaliziranim poreznim odjelima, bogati porezni obveznici mogu smanjiti rizik od poreznih prekršaja, sniziti troškove te bolje razumjeti često složeno porezno zakonodavstvo.

Kako piše britanski medij, EY je nedavno upozorio svoje bogate klijente kako porezne prakse koje su bile prihvatljive do prije pet godina više ne prolaze kod poreznika. Stoga rizik od kazni, istraga i sudskih sporova “nikad nije bio veći”.

Komentirajte prvi

New Report

Close