HUP- Udruga Informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP ICT) održala je susret članova Udruge s predstavnicima medija.
Prvo polugodište obilježio je nastavak rada na uspostavljanju i jačanju e-poslovanja putem inicijativa za ubrzanu primjenu e-računa u javnom i privatnom sektoru, okvira Digitalne ekonomije i definiranju Strategije e-Hrvatska 2020. Članovi HUP-ICT Udruge, koristeći poziciju socijalnog partnera, bili su uključeni u izradu i davanje preporuka oba dokumenta. Aktivno su se uključili i u donošenje Uredbe vezane uz Zakon o državnoj informacijskoj infrastrukturi. "Napredak je primjetan, no ne možemo biti zadovoljni tempom i dinamikom koja utječe na našu konkurentnost u odnosu na druge zemlje. Zakon o državnoj informacijskoj infrastrukturi je donesen gotovo prije godinu dana, ali ga se zbog sporosti donošenja pravilnika ne može implementirati. Kao reprezentativna udruga i socijalni partner smatramo da nismo bili uključeni na primjeren način u izradu 'Strategije e-Hrvatska 2020.', čije donošenje držimo iznimno značajnom, posebno u kontekstu povlačenja sredstava iz relevantnih fondova EU.", istaknuo je u svom obraćanju predsjednik HUP-ICT Udruge, Adrian Ježina.
Članovi HUP-ICT-a bili su posebno aktivni na pripremi pilot projekta "e-računa za korisnike državne uprave". "Definiranje ovog projekta je u tijeku, a isti možemo istaknuti kao vrijedan primjer dobre suradnje državnog i privatnog sektora. Nositelj projekta je Ministarstvo gospodarstva, a na istom sudjeluju i predstavnici Ministarstva financija odnosno Porezne uprave, FINA-e, APIS-a, Narodnih novina, kao i drugih nadležnih tijela, zajedno s predstavnicima HUP-ICT Udruge", zaključio je Hrvoje Sagrak, voditelj radne skupine za e-poslovanje i e-upravu.
"Jedan od većih izazova daljnjeg razvoja IT sektora u nadolazećim godinama predstavljaju novi IT profesionalci na tržištu rada. Prošle godine se, samo na internetskom portalu MojPosao, otvorilo više od 2000 ICT radnih mjesta, dok iz sustava visokog obrazovanja na tržište rada godišnje izlazi 1500 pojedinaca", rekao je Hrvoje Balen, voditelj radne skupine za obrazovanje i zapošljavanje. HUP ICT najavio je osnivanje zaklade za pomoć mladima koji se žele razvijati u smjeru prirodnih i tehničkih znanosti, s naglaskom na računarstvo i IT.
Željko Skorić, voditelj radne skupine za formiranje zaklade rekao je: "Namjera nam je da kroz stipendije, nagrade i financijske potpore potičemo izvrsnost, ali i da općenito potičemo interes za studiranjem prirodnih znanosti i IT-a. Na ovaj konkretan način želimo pridonijeti rješenju problema nedovoljnog broja IT stručnjaka u Hrvatskoj, što je potpuno u skladu sa Hrvatskim i Europskim smjernicama i strategijama. Hrvatski informatički i telekomunikacijski sektor dosegao je godišnji prihod od 21 milijardu kuna i trenutno zapošljava više od 22.000 ljudi, a trend otvaranja novih radnih mjesta poglavito je izražen u području razvoja softvera i računalnih usluga, koji raste po prosječnoj godišnjoj stopi od 10% u zadnjih sedam godina. Izvoz softvera i IT usluga narastao je, samo u posljednje dvije godine, za čak 45% i dosegao 1,87 milijardi kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu