Ustavni sud ukinuo je pravomoćnu presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu za slučajeve INA i Hypo, piše Jutarnji list. Trebao je provesti osam i pol godina u zatvoru, no sad će mu se ponovno suditi.
Sjednica zbog Sanaderove ustavne tužbe održana je u utorak, no još se ne zna zašto su suci poništili pravomoćnu sudsku presudu te jesu li odluku donijeli jednoglasno. Koja su ustavna prava Ive Sanadera bila prekršena, sud će objaviti poslije, kao i posljedice rušenja pravomoćne presude.
Jutarnji tvrdi da će Sanader ostati u zagrebačkom Remetincu unatoč odluci Ustavnog suda, jer mu se još sudi za slučaj Fimi medije u kojem čeka pravomoćnu presudu.
Prema nepravomoćnoj iz 2014. dobio je devet godina zatvora.
Podsjetimo, za slučaj Fimi medije se Hrvatska demokratska zajednica, Ivo Sanader i ostali optuženici sumnjiče da su iz državnih tvrtki izvukli 70 milijuna kuna. Prema nepravomoćnoj presudi, samo je Sanader dobio više od 15 milijuna kuna, a HDZ oko 24 milijuna. Što se tiče slučaja Hypo, bivšeg premijera su osudili jer je 1994. dobio proviziju od 3,6 milijuna kuna dogovarajući kredite za hrvatska veleposlanstva s Hypo bankom. Hrvatsku je oštetio i 2008. kad je za 10 milijuna eura sa Zsoltom Hernadijem, vodećim čovjekom mađarskog MOL-a, dogovorio da se ta tvrtka domogne upravljačkih prava nad hrvatskim naftnim divom iako nije imala većinski paket dionica. Hrvatska je tako izgubila kontrolu nad “zlatnom kokom”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.MOL je upravljacka prava stekao tako sto je postao najveci pojedinacni dionicar INA-e u listopadu 2008.
Kronologija:
Studeni 2003: MOL kupuje 25% + 1 dionicu
-Prodavatelj: Vlada RH
-Kupac: MOL
2005: 7% dionica INA-e preneseno je na Fond hrvatskih branitelja
-Prodavatelj: Vlada RH
-Kupac: Fond hrvatskih branitelja
Prosinac 2006: Inicijalna javna ponuda 17% dionica INA-e
-Prodavatelj: Vlada RH
-Kupac: Hrvatski gradjani i institucionalni investitori
2007: Prodaje se dodatnih 7% dionica zaposlenicima i bivsim zaposlenicima
-Prodavatelj: Vlada RH
-Kupac: Zaposlenici i bivsi zaposlenici
Listopad 2008: MOL kupuje 22.15% INA-e putem dobrovoljne javne ponude za preuzimanje. MOL postaje najveci pojedinacni dionicar.
-Prodavatelj: Hrvatski gradjani i institucionalni investitori
-Kupac: MOL
2009 (Sijecanj): Potpisana prva izmjena i dopuna dionicarskog ugovora
(Lipanj): Imenovanje nove uprave (tri clana Uprave postavlja MOL ukljucujuci i predsjednika Uprave s prevladavajucim glasom; preostala tri člana postavlja Vlada RH)
Zakljucno: Postavsi najveci pojedinacni dionicar u listopadu 2008, MOL obicnim preglasavanjem moze osigurati vecinu u upravi na iducoj sjednici dionicara, pa tako nije postojala potreba za davanjem mita.
Sve sto mu se stavlja na teret lako je razjasnjivo no ne treba smetnuti s uma njegovo obrazloženje ostavke da nije dopustio teritorijalne ustupke Sloveniji. Ovih dana počinje prava drama upravo oko teritorija.
Sigurno je kriv.
Pa dokazali su mu , ima snimka gdje vadi bateriju iz mobitela.
Od tada ja više nikad ne vadim bateriju iz mobitela , tko zna za šta bi i mene mogli optužiti.
Pero7 tu se radi da je MOLU dao Upravljačka prava NAD INOM.
Imaš potpisani ugovor (dokaz).
Da li je za dobio novce, ili mu je netko popušio baš me briga.
Ustavni sud je tu da kontrolira izvršnu vlast da to ne radi.
Znači uništavanje, pljačkanje državne (društvene) imovine.
A što se tiče hrvatskog sudstva ima osobna iskustva gdje suci idu na ruku “investitorima” koji skaču po tvojoj privatnoj zemlji.
očito tko ima novaca na bacanje (bez obzira kako došao do njega) ima prednost na “hrvatskom sudu”.
Nije mi jasno kako se Slovenci nisu sjetili da odluku o Piranskom zaljevu donese hrvatski ustavni sud.
Već bi odavno imali izlaz na otvoreno more.
Sigurno je kriv.
Pa dokazali su mu , ima snimka gdje vadi bateriju iz mobitela.
Od tada ja više nikad ne vadim bateriju iz mobitela , tko zna za šta bi i mene mogli optužiti.
Uključite se u raspravu