Talijanska vlada početkom kolovoza privatizirat će na burzi 40 posto udjela u državnoj pošti što će biti najveći privatizacijski "zalogaj" od kraja 90-ih godina kada su privatizirane energetske kompanije Eni i Enel.
Izlistavanjem dionica Poste Italiane koja se ponosi tradicijom od 153 godine vlada premijera Mattea Renzija planira uprihoditi četiri milijarde eura. Prodaja pošte tek je prvi korak u privatizacijskom planu ukupno teškom 12 milijardi eura. Osim pošte, ulagačima bi se ponudili i udjeli u ostalim najvrednijim državnim kompanijama, poput željeznica te kontroli leta Enav. Tako prikupljeni novac iskoristio bi se za smanjenje javnog duga, no to će biti tek kap u moru jer talijanski javni dug doseže 132 posto BDP-a, odnosno 2,2 bilijuna eura.
Udjel u Poste Italiane ponudio bi se institucionalnim investitorima, a prema izjavama upućenih izvora Financial Timesa, najzainteresiraniji su američki i britanski ulagači. Azijski državni investicijski fondovi pokazali su tek ograničeno zanimanje, dodaju izvori. Inače, talijanska pošta godišnje uprihođuje 24 milijarde eura, a štedni depoziti u poštanskoj banci dosegli su 420 milijardi eura. Kompanija zapošljava 145.000 ljudi. Prema petogodišnjem planu razvoja, do 2019. pošta bi trebala podići prihode na 30 milijardi eura, a štednja bi se trebala povećati na 500 milijardi eura.
Međutim, poput većine europskih poštanskih operatera, i Poste Italiane bilježe snažan pad prihoda u segmentu tradicionalnih poštanskih usluga što utječe na profitabilnost. Lani je zabilježena operativna dobit od 694 milijuna eura, upola manje od 1,4 milijarde eura iz 2013. godine. Privatizacija pošte na Milanskoj burzi očekivala se još prošle godine, ali je odgođena nakon razočaravajućeg debija brodogradilišta Fincantieri. Podsjetimo, zbog slabog interesa Fincantieri je morao smanjiti broj ponuđenih dionica za trećinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu