MMF odbija sudjelovati u paketu pomoći Grčkoj

Autor: Marina Biluš , 15. srpanj 2015. u 22:00
Njemačka kancelarka Angela Merkel/PIXSELL

Kako očekivati da u paket pomoći vjeruju sami Grci, kada ključni kreditor tvrdi da je plan loš i neodrživ.

U noći na srijedu, u kojoj se Alexis Tsipras suočavao s jednim od najopasnijih izazova svoje političke karijere – izglasavanjem novog, po njemu ucjenjivačkog paketa pomoći za njegovu financijsku slomljenu zemlju u atenskom parlamentu, dogodio se neočekivan obrat u drami zvanoj grčki opstanak u zoni eura.

Međunarodni monetarni fond, uz eurozonu ključni kreditor prezaduženih Grka, objavio je analizu financija najproblematičnije europske članice, ali i teškom mukom ispregovaranog "bailouta" o kojem su u trenutku pisanja ovog teksta grčki parlamentarci još raspravljali. A u njoj je upozorio da je grčki dug do te mjere neodrživ da u obzir dolazi samo paket pomoći koji bi uključivao dramatično produljenje rokova otplate starih i novih paketa pomoći. Predlažu čak 30 godina za povrat spasonosnih eura. Bez takvog ustupka, upozorava MMF, kreditori će se na krajui balade neizbježno suočiti s golemim otpisima postojećih zajmova.

"MMF će sudjelovati u novom paketu pomoći isključivo ako europski kreditori donesu jasan plan. A aktualni to nije ni u kom slučaju. Niti je detaljan, niti je opsežan", izjavio je pod uvjetom anonimnosti BBC-u jedan dužnosnik Monetarnog fonda. Njegov, također neimenovani kolega, Reutersu je rekao: "Jasno smo Europi dali do znanja – inzistiramo na konkretnom i ambicioznom planu rješavanja grčkog dužničkog problema. Date li im 30 godina počeka, pružate im priliku da dug snize tako što će imati priliku za kakav takav gospodarski rast". A što sve ovo zapravo znači? Prvo, postavlja se pitanje same provedbe trećeg grčkog bailouta, prije svega izglasavanja u tamošnjem parlamentu.

Jer kako očekivati da u paket pomoći, koji sa sobom povlači i rigorozne mjere za tu zemlju, vjeruju sami Grci, kada ključni kreditor tvrdi da je plan neodrživ? Drugo, pitanje je je li ikakav bailout moguć bez MMF-a. I treće, hoće li ovaj neupitni šamar Berlinu biti dovoljan da njemačku kancelarku Angelu Merkel prisili da ublaži stavke bailouta aketa od kojih nije htjela odustati ni pod cijenu raspada eurozone? Iščekivanje odgovora na ova  pitanja jamče dodatni zaplet cirkusa s Grčkom. A ne treba zaboraviti za globalne gospodarske i političke odonose možda i najindikativniju činjenicu- ovime je prvi put MMF javno razotkrio razmjere neslaganja s čelnicima Europe. Kad se već na to odlučio, naivno je očekivati da će biti i zadnji. 

Komentirajte prvi

New Report

Close