Hrvatski fondovi ranom prodajom izbjegli potop u Kini

Autor: Tomislav Pili , 13. srpanj 2015. u 22:00
Tek treba vidjeti hoće li četverotjedni pad burzi imati posljedica na kinesko gospodarstvo/REUTERS

U ZB Investu kažu da su kapitalizirali dio zarada nakon snažnog rasta u prvom kvartalu.

Ulazak kineske burze u "medvjeđe tržište" hrvatski investicijski fondovi izloženi i tom tržištu za sada dobro podnose zbog pravovremene prodaje.

Prema podacima portala Hrportfolio, tri "azijska" fonda u gornjem su dijelu ljestvice najuspješnijih dioničkih fondova u dosadašnjem dijelu godine. ZB BRIC+ za ovu godinu bilježi 12,3 posto prinosa, a odmah iza njega su Ilirika BRIC s 10,1 posto te Ilirika Azijski tigar s 9,9 posto. U posljednjih mjesec dana indeks Šangajske burze pao je 23 posto, a u tom razdoblju prinos ZB BRIC+ oslabio je 4,2 posto dok su fondovi Ilirike zabilježili minus između 4,7 i 3,5 posto. Niži gubitak odnosi se na fond Azijski tigar koji ima 28 posto imovine uloženo u kineske kompanije, ali koje kotiraju u Hong Kongu, pojašnjava fond menadžer Isak Nuhić.

 

23posto

strmoglavio se indeks Šangajske burze u mjesec dana

"Naravno da su se događanja u Kini prelila na burze u okruženju te su i te burze bile u minusu u zadnjih mjesec dana, ali zbog diverzificiranosti i odabira kvalitetnijih kompanija minus samog fonda je bio manji", ističe Nuhić. U ZB Investu kažu kako je značajan pad cijena kineskih dionica imao negativan utjecaj na prinos ZB BRIC+, ali je taj utjecaj umanjen diverzificiranim ulaganjem te aktivnim upravljanjem fondom. "Aktivnim je upravljanjem dodatno umanjen pad prinosa na način da je pravovremeno smanjen udio kineskih dionica u portfelju fonda te povećan udio novčanih sredstava. Nakon velikog rasta cijena dionica kineskih kompanija koji je osobito bio naglašen u prvom kvartalu godine, donesena je odluka da se kapitalizira dio zarada ostvaren na kineskom tržištu", tumače u ZB Investu.

Inozemni mediji tumače kako stranci i nisu mogli pretrpiti značajnije gubitke jer posjeduju svega 1,5 posto kineskih dionica zbog tamošnje restriktivne regulative za strana ulaganja. Isak Nuhić potvrđuje taj podatak, ali upozorava da problem nisu izravni gubici stranih ulagača već strah od prelijevanja krize na druga tržišta te "efekta bogatstva". "Zbog gubitaka na burzama mali kineski ulagači mogli bi manje trošiti, a kineske tvrtke manje investirati što bi dalje usporavalo kinesko gospodarstvo te time negativno utjecalo na cjelokupnu regiju, kao i na globalno gospodarstvo", pojašnjava Nuhić.  

Komentari (2)
Pogledajte sve

Ako i jesu prodali svoje pozicije napravili su to slucajno. Jednako tako su mogli i izgubiti…..ZB invest ulagao u Kini….jako komicno

Kinezi su uveli vrlo efektivnu politiku da zaustave pad burze: If you execute short sell, we execute you. So far works.

New Report

Close