Fondovska industrija u svijetu upravlja s 74 bilijuna dolara

Autor: Antonija Alar , 08. srpanj 2015. u 22:01
Profesionalno upravljanje imovinom među najprofitabilnijim poslovima na svijetu/FOTOLIA

Fondovi sve češće preuzimaju klijente od banak i bave se klasičnim kreditiranjem.

Svjetsko upravljanje imovinom poraslo je usporedno s dioničkim i obvezničkim vrijednostima prošle godine.

No i ekonomski oporavak i intervencija svjetske središnje banke utjecale su na rast svjetskog financijskog tržišta. Upravljačka imovina porasla je na 74 bilijuna dolara, što je najveća brojka do sada zabilježena u godišnjim istraživanjima Boston Consulting Groupa (BCG). Dobit upravitelja fondova također je porasla na 102 milijarde dolara te time dostigla vrhunac iz 2007.. "Profesionalno upravljanje imovinom svrstava se među jedan od najprofitabilnijih poslova u svijetu. To je razlog velikog porasta financijskih posrednika", stoji u BCG-ovom izvješću.

Rast imovine i dobit financijskih posrednika dolazi u vrijeme kada su se oni počeli baviti izravnim kreditiranjem, poslom prije rezerviranim za  banke.  Izvješće BCG-a otkrilo kako je veliki dio povećanja dobiti industrije potaknut imovinskom naknadom. Ona je rasla usporedno s globalnim tržištima, ali ne i zato što su financijski posrednici dobro upravljali fondovima. Neto nove imovine ostao je nepromijenjen u 2014. godini u odnosu na prethodnu godinu. Inače, u korporacijama, menadžeri za upravljanje fondovima drže više imovine od banke.

A taj značajan preokret dogodio se zbog ekonomske krize. Zbog koje ljudi više nemaju povjerenja u banke. Mnoga od tih sredstava došla su od investitora koji su tražili poslove, kao što su trgovanje fondovima ili kompanije koji imaju nekoliko financijskih posrednika, što je slučaj za Vanguard. BCG je upozorio da se menadžeri koji upravljaju tuđom imovinom suočavaju sa sve izazovnijim i nesigurnijm okolišom, unatoč rekordnom rastu dobiti. Također su upozorili da bi upravitelji imovina mogli ostati bez svog posla jer im banke više neće služiti, a rezultat tome će biti povećanje cijena kako bi upravitelji fondova mogli zaradili što više. 

Komentirajte prvi

New Report

Close