Kineske banke predvode ljestvicu najboljih po profitu i kapitalu

Autor: Poslovni.hr/Hina , 30. lipanj 2015. u 08:32
Foto: Reuters

Kineske banke jačaju svoju poziciju na ljestvici najbolje kapitaliziranih i onih s najvećom dobiti u svijetu, pokazala je najnovija studija magazina The Banker.

Kineske banke jačaju svoju poziciju na ljestvici najbolje kapitaliziranih i onih s najvećom dobiti u svijetu, pokazala je najnovija studija magazina The Banker.

Kineske banke zauzele su tako vodeća četiri mjesta u bankarskoj industriji prema dobiti ostvarenoj 2014. godine, pri čemu je samo njih četiri ostvarilo više od 180 milijardi dolara dobiti, pokazala je godišnja rang lista prema visini profita i po snazi kapitala, koju izrađuje magazin The Banker.

Kineski zajmodavci svi zajedno zaradili su gotovo dvostruko više od svojih rivala iz SAD-a, pokazalo je najnovije istraživanje toga magazina. Industrial and Commercial Bank of China's (ICBC), s lani ostvarenom dobiti od 59,1 milijardu dolara, na samom je vrhu te ljestvice. Slijede China Construction Bank, Agricultral Bank of China (Agbank) i Bank of China.

Na petom mjestu nalazi se američki bankovni div Wells Fargo, s 33,8 milijardi dolara ostvarene dobiti, a slijede JPMorgan i HSBC.

Kineski ICBC također drži sam vrh ljestvice i po visini kapitala. Već treću godinu najsnažnija je to banka po visini kapitala kojim raspolaže, s tim da rang određuje iznos kapitala, ne omjer kapitala i imovine, a što je metoda koja, po ocjeni toga magazina, bolje odražava bančine kapacitete za izdašnija kreditiranja i sposobnost hvatanje u koštac sa šokovima.

Na toj ljestvici kineske banke drže četiri mjesta među šest najsnažnijih. U vodećih 10 nalaze se četiri banke iz SAD-a – JPMorgan zauzeo je treće mjesto, a Bank of America peto – te po jedna britanska i jedna japanska.

Velike kineske državne banke rastu po iznosu imovine i po utjecaju, uz podršku dominantne pozicije na golemom matičnom tržištu. One rastu na međunarodnoj razini, no još imaju relativno skromnu inozemnu imovinu, pokazalo je istraživanje.

Nasuprot njima, neke od američkih i europskih banaka, sa široko rasprostranjenom mrežom na međunarodnoj razini, spuštaju se na toj ljestvici, s obzirom da gase poslovanja i smanjuju imovinu kako bi poboljšali profitabilnost.

HSBC je tako pao na 9. mjesto krajem prošle godine, s 5. mjesta u 2013., a Citigroup skliznuo sa šestog na sedmo mjesto. HSBC, Citi i Royal Bank of Scotland bile su vodeće tri banke po visini kapitala netom prije izbijanja financijske krize 2008.

Iz magazina The Banker kažu da su u većini regija banke lani povećale dobit u usporedbi s godinom ranije.

Najbolji povrat na kapital ostvarile su banke u Južnoj Americi, s prosječnih 26 posto, a slijede afričke banke (24 posto), azijske (19 posto) i banke u Sjevernoj Americi (15,5 posto). Povrat kod britanskih banaka u prosjeku je iznosio 7,3 posto, a u eurozoni još i manjih 4,6 posto, pokazalo je istraživanje The Bankera.

Talijanske i grčke banke zabilježile su, pak, prošle godine najveće gubitke, s tim da je najveći gubitaš među njima bila talijanska Banca Monte dei Paschi di Siena, s gubitkom od 9,3 milijarde dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close