Izvoz 15 tisuća tona mesa u Tursku BiH proizvođači dočekali su kao spas za domaću proizvodnju. Odlukom vlade Turske o uvozu 15 tisuća tona govedine iz BiH, domaće stočarstvo, prema riječima Erine Lasić iz Gospodarske komore FBiH, doživjelo je procvat. To znači oporavak i revitalizaciju BiH stočarstva., posebno uzgoja junadi i goveda, izvijestila je BHT1.
Domaći farmeri više nemaju problem s plasmanom te vrste mesa, a zadovoljni su i otkupnom cijenom. "Dobili smo na natječaju izvoz 4000 tona mesa bez kosti u Tursku. Dobar dio je iz vlastite proizvodnje, ali još uvijek većinu nabavljamo na domaćem tržištu", kaže Damir Pavković, direktor Mesne industrije Šišović. Prema njegovim riječima, BiH proizvodi 10 posto junećeg goveđeg mesa kojeg nije mogla prodati zato što je jeftinije ono iz uvoza, vjerovatno zbog subvencija država, tako da su napokon došli do izražaja domaći proizvođači. "Želimo da ova odluka potraje što duže jer bi došlo do većeg zapošljavanja, do otvaranja novih kapaciteta i iskorištavanja neobrađenih površina", kaže Erina Lasić.
4000tona
mesa izvest će u Tursku Mesna industrija Šišković
Zbog ove mogućnosti koja se ukazala BiH stočarima naglo se počeo povećavati broj grla na govedarskim farmama, a raste interes i za podizanjem novih farmi. "Što se tiče Hercegovine, to se odrazilo na pozitivan način. Imamo farme od 50 do 100 grla u sistemu krava-tele, gdje će to doći do izražaja", ističe Damir Pavković. Odobravanju uvoza goveđeg mesa iz BiH prethodila je provjera njegove kakvoće, zbog čega se mnogi u BiH nadaju kako bi u budućnosti izvoz mesa u Tursku mogao biti i veći od 15 tisuća tona. Inače, od svih poljoprivrednih proizvođača u Bosni i Hercegovini, možda u najtežoj situaciji bili su stočari. Kako tvrde, nemogućnost izvoza, pretjerani uvoz, nedovoljna zaštita države, te mali i neredovni poticaji, najveći su problemi koji polako guše proizvodnju mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH, javlja Radio Slobodna Europa.
Prema mišljenju stočara, odgovornost za ovakvo stanje snose institucije na državnoj razini, koje godinama ne rade ništa kako bi zaštitile domaću proizvodnju, a kamoli omogućili izvoz u zemlje Europske unije.Stočni fond u BiH iz godine u godinu se smanjuje. Samo u entitetu Republika Srpska, u posljednjih godinu dana ima 1500 grla manje, a broj proizvođača mlijeka za manje od pet godina pao je sa 12 na sedam tisuća, objašnjava Vladimir Usorac, predsjednik udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS. Glavni razlog za ovo je, tvrdi Usorac, nekontrolirani uvoz mlijeka i mesa.
Država slabo brine
Za poticaje stočarima 75 milijuna eura
Ukupni poticaji za stočare u BiH iznose oko 75 milijuna eura, što kako tvrde stočari, nije dovoljno, a usto neprekidno kasne, pa su na kraju proizvođači mlijeka i mesa više-manje prepušteni sami sebi. Mevludin Ikanović, mljekar iz Kalesije, pita je li moguće da dvije godine čeka premije. "Plate nam poticaje iz 2013. godine pa zaustave one iz 2014. godine. Evo za 2013. dužni su dva milijuna", kaže Mevludin Ikanović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu