I godinu nakon početka pada cijene nafte tržište u šaci OPEC-a

Autor: Tomislav Pili , 17. lipanj 2015. u 22:00
Prepolovljena cijena nije smanjila ponudu, štoviše, povećana je

OPEC-ova proizvodnja na rekordnim je razinama, vraća se iranska nafta, a Kina uvozi 10 posto manje ‘crnog zlata’.

Točno godinu dana nakon početka jednog od najvećih padova cijene nafte u povijesti, tržišne okolnosti nisu se promijenile.

Štoviše, još su gore, smatraju domaći i inozemni analitičari. Nafta je započela svoj strmoglavi, sedmomjesečni put prema dolje lanjskog 17. lipnja s tadašnje cijene od 116 dolara za barel Brent nafte. Dno je dosegnuto u siječnju ove godine, kada se cijena zaustavila na svega 45 dolara. Prepolovljena cijena donijela je gubitke naftnim kompanijama i znatno doprinijela padu ruske ekonomije u recesiju.No, unatoč klizanju cijene, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije smanjivala proizvodnju, a takav pristup drže i danas.

Tamas Varga, analitičar PVM-a za Reuters kaže kako je OPEC-ova politika podizanja proizvodnje na rekordne razine donijela najznačajniju fundamentalnu promjenu na tržište u posljednjih godinu dana. "Proizvodnja članica OPEC-a porasla je s 29,8 milijuna barela dnevno na preko 31 milijun barela", kaže Varga. Smatra se da je politika OPEC-a motivirana željom da se iz igre istisnu američki proizvođači nafte iz škriljevca kojima je cijena ispod 60 dolara za barel omča oko vrata.

Međutim, iako se cijena nafte tijekom ove godine dijelom oporavila, pa se trenutno barelom Brent nafte trguje po 65 dolara, prekomjerna ponuda i dalje pritišće tržište. Prema prošlomjesečnim podacima američkih energetskih agencija, globalna prekomjerna ponuda udvostručila se na 2,6 milijuna barela dnevno od kraja drugog tromjesečja prošle godine. No, današnje prognoze sumornijima čini očekivani povratak iranske nafte kada se olabave zapadne sankcije. K tome, Kina uvozi sve manje nafte – u svibnju 10 posto manje na godišnjoj razini – pa se ne može računati ni na drugo najveće svjetsko gospodarstvo.

Naftni stručnjak Davor Štern kaže kako su se potvrdile njegove prognoze da će se cijena nafte srednjoročno kretati između 50 i 60 dolara. "Ne očekujem veće oscilacije cijene osim ako ne bude većih geopolitičkih potresa", kaže Štern. Dodaje i kako ne očekuje promjenu OPEC-ove politike, a oni "nisu više ni bitan čimbenik".
 

Komentirajte prvi

New Report

Close