Europski kontinent postao je pravi rasadnik tehnoloških kompanija čija vrijednost prelazi milijardu dolara.
Prema podacima iz studije britanske investicijske banke GP Bullhound koju prenosi Financial Times, tijekom 2014. u Europi je nastalo 13 "jednoroga" – tehnoloških startupova čija je vrijednost prešla magičnu brojku od milijardu dolara. To je najveći broj značajnih kompanija ikada na "starom kontinentu". Naime, od 2000. godine u Europi su godišnje u prosjeku nastajale tri kompanije koje su prodane, izlistane na burzu ili vrednovane od investitora na najmanje milijardu dolara.
No, od travnja prošle godine dolazi do značajnog rasta njihova broja zbog velikog priljeva investicija u tehnološki sektor. Iako su brojke na prvi pogled impresivne, Europa i dalje zaostaje za SAD-om u "uzgoju jednoroga". Od travnja prošle godine u SAD-u su 22 tvrtke ušle u to elitno društvo vrednijih od milijardu dolara.
Studija pokazuje i da je kumulativna vrijednost svih europskih "jednoroga" stvorenih od 2000. dosegla 120 milijardi dolara. Za usporedbu, Facebook ima trenutnu tržišnu vrijednost od 275 milijardi dolara. Unazad 15 godina najviše je europskih "jednoroga", njih 17, nastalo u Velikoj Britaniji. Šest ih nastalo u Švedskoj, poput glazbenog servisa Spotify, a po četiri su dale Njemačka i Rusija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To se sve svodi na 2-3 EU zemlje koje izdašno financiraju svoje domaće startupe. U ostalim zemljama investiciju je gotovo nemoguće dobiti, kao npr u Hrvatskoj. Ako se obratite francuskim i njemačkim investitorima odbit će vas jer financiraju samo svoje lokalne startupe.
Neš ti EU zajedničkog tržišta gdje svatko radi protiv svakog.
Uključite se u raspravu