Grad Jastrebarsko je 2014. započeo s aktivnostima na uvođenju centralnog WebGIS sustava i projekta E-ceste Online.
Najznačajniji korak bio je uspostava Baze nerazvrstanih cesta, a koja, integrirane unutar centralnog GIS-a zajedno s drugim administrativnim, katastarskim i komunalno prostornim podacima, čini WebGIS sustav Grada. Grad Jastrebarsko teritorijalno obuhvaća površinu od 226,5 km2 i 59 naselja u kojima živi 15.866 stanovnika. Kvalitetnije rješavanje problema građana u svakodnevnom radu lokalne uprave te uspostava efikasnijeg sustava upravljanja i održavanja nerazvrstanih cesta bio je osnovni cilj projekta E – ceste Online.
Napravljena je video snimka svih postojećih nerazvrstanih cesta (cca 470 km), te su unesene dužine simetrala u digitalne kartografske podloge. Nakon uspostavljene Baze nerazvrstanih ceste, krenulo se s uvođenjem sustava za održavanje kao sastavnog dijela WebGIS-a. Sustav je koncipiran tako da svaka ovlaštena osoba s pristupom ima mogućnost prijave problema na terenu na način da pametnim uređajem fotografira ili napravi video zapis, koji se evidentira u sustavu.
"Nakon početnog skepticizma i otpora, svi su uvidjeli prednosti interaktivnog online sustava. Mogućnost prikaza troškova odrađenih radova na terenu i onih koji su u fazi izrade, omogućili su direktnu kontrolu procesa održavanja cesta", poručuju iz Grada. U samo šest mjeseci 2014. Grad je uspostavio digitalnu bazu svih nerazvrstanih cesta. Evidentirano ih je ukupno 494 u dužini od 233 km, od čega je 98 km asfaltiranih, a 135 km neasfaltiranih.
Izvrsni rezultati
Od početka korištenja sustava održavanja cesta u veljači 2015. u sustavu je online evidentirano 75 naloga za intervencijama, 22 su odrađene, osam je u tijeku, 22 čekaju odobrenje za radove, a 23 je novih prijava. "Već sad se vide se organizacijski i financijski rezultati. Grad je uspio više pojedinačnih odvojenih organizacijskih sustava objediniti u jedan centralni, čime je provedba procesa ubrzana 50 posto u odnosu na prijašnji način funkcioniranja. Postignuto je brzo i učinkovito komuniciranje više službi istodobno uz kontrolu troškova i naloga za intervencijama na terenu preko WebGIS sučelja", vele u Gradu. Učinkovitost sustava najviše dolazi do izražaja kod intervencija koje je potrebno izvršiti u kratkom roku, a prati se tko je i kada zadao ili izvršio intervenciju što je važno pri eventualnom utvrđivanju odgovornosti. U slučaju zaprimanja velikog broja naloga za intervencijama, sad je lakše odrediti prioritete.
Smanjena je i potrošnog uredskog materijala. Prije uvođenja, svakom nalogu za intervencijom je prethodio ponudbeni troškovnik izvođača i narudžbenica Grada koji su se izdavali u fizičkom obliku u dva primjerka. Novim sustavom potrošnog materijala je anulirana. Neprestani uvid u informacija o svim lokacijama u Gradu neprocjenjiv je jer su problemi "pokvarenog telefona" i prebacivanje odgovornosti između svih dionika izbjegnuti.Ukupni troškovi provedbe projekta E-ceste Online, odnosno uvođenja WebGIS sustava iznose 341.250 kuna, te su financirani iz gradskog proračuna. U gradu i prigradskim naseljima je u trenutku pokretanja projekta Info Jaska djelovalo 190 registriranih udruga.
Uspostava sustava komunikacije između lokalne uprave, građana i organizacija civilnog društva putem inovativnog medija svima dostupnog, bio je osnovni cilj projekta. Na gradskom području najviše informacija dostupno je putem lokalne radio postaje, lokalnih novina, neovisnog internet portala te portala gradske uprave, te su do uspostave info točaka bili i jedini mediji putem kojih su udruge mogle informirati građane o svojim aktivnostima. No troškovi oglašavanja predstavljali su velik trošak pa su često udruge tiskale plakate i postavljale ih na drvoredima i drugima javnim objektima kako bi mogle jeftinije informirati zajednicu o aktualnim događanjima.
Informacije na dlanu
Narušavanje javnog prostora i okoliša grada raznim plakatima te svakodnevni problemi oko uklanjanja istih, bili su očita posljedica nemogućnosti efikasnog i jeftinog prenošenja informacija. Činjenica da se veći broj populacije dobno starijeg stanovništva ne koristi webom, bili su samo neki od problema. Rezultat – nedovoljna informiranost zajednice o aktivnostima udruga i slabija posjećenost sportskih i kulturnih manifestacija te drugih događanja.Rješavanje problema značilo je i rješavanje problema izdvajanja novca sredstava iz proračuna za potrebe oglašavanja udruga u komercijalnim medijima. Potreba za kvalitetnim, svima dostupnim, besplatnim medijem informiranja javnosti rezultirala je uspostavom inovativnog sustava digitalnih "info točaka" instaliranih na 30-ak frekventnih.
Sam sustav baziran je na inovativnom mediju internet tehnologije kreiran radi prikazivanja dinamičnog informativnog sadržaja, a uspostavljen putem energetski učinkovitih embedded PC računala i LCD ekrana uz HTML5 tehnologiju i operativni sustav otvorenog koda dostupan s bilo koje lokacije. Aktivno korištenje i pristup sustavu omogućen je za 132 organizacije civilnog društva i institucija. Ukupni troškovi projekta iznosili su 394.875 kuna. Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva sufinancirala 69% iznosa, dok je iz gradskog proračuna izdvojen ostatak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu