Kinezi žele kupiti srpske poljoprivredne tvrtke

Autor: Poslovni dnevnik , 04. lipanj 2015. u 14:52
PKB će biti privatiziran do kraja godine, a uz Kineze žele ga Nijemci, Danci, Austrijanci, Rusi i drugi/Fotolia

Kineski investitori zainteresirani za preuzimanje velikih poljoprivrednih kompanija PKB i PIK Bečej.

Nakon navale kineskih trgovaca u Srbiju, gdje ih je u jednom trenutku bilo oko 10 tisuća, na red su došli kineski poljoprivrednici.

Kineska razvojna banka zatražila je nedavno od institucija vlade Srbije da pozovu kineske poduzetnike iz poljoprivrednog sektora. Kinezi bi, navodi list 24 sata, u Srbiji isprva obavili studijska istraživanja kako bi utvrdili koje je srpske poljoprivredne kompanije najbolje kupiti, kao i koju bi hranu mogli proizvoditi na tom zemljištu. U srpskoj Agenciji za privatizaciju o toj temi je u travnju održan sastanak, na kojem su bili konzultanti Srpsko-kineskog udruženje, kao i Guo Xiao, predsjednik Udruženja kineskih gospodarstvenika u Srbiji. Cilj tog udruženja je pomaganje potencijalnim kineskim investitorima u Srbiji, od kojih se očekuje da u "Srbiji provedu velike planove", kako je rekao je Guo Xiao. U Srbiju su počele dolaziti i kineske kompanije koje su zainteresirane za kupnju zemlje.

 

27milijuna

eura iznose ukupni dugovi PKB-a

Prema pisanju 24 sata, u Agenciji za privatizaciju održan je sastanak u vezi s privatizacijom poljoprivrednih poduzeća s investitorom iz kineske provincije Hebei. Također, ove godine na poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu organiziran je nastup deset kineskih poljoprivrednih kompanija. Prema mišljenju ekonomista Milana Prostrana, Kinezi pokušavaju višak kapitala plasirati prema svim tržištima, a u Srbiji ih zanima hrana. Dio te hrane je za potrebe u Kini, dok bi drugi dio preko Srbije prodavali europskim zemljama jer im je to bliže i jeftinije.

Prostran smatra da su kineski ulagači zainteresirani za kupnju poljoprivrednih kompanija PKB i PIK Bečej, a nedavno je jedna kineska tvrtka zamalo postala vlasnik Vršačkih vinograda.  Naime, tvrtka Guan nan dobila je Vršačke vinograde na natječaju za samo 5,2 milijuna eura, što je oko 30 posto vrijednosti kompanije, pa je ugovor poništen u vrijeme kada je ministar gospodarstva bio Saša Radulović. PKB će do kraja godine dobiti novog vlasnika, a dobro poslovanje kompanije privuklo je pažnju potencijalnih kupaca.

Prema pisanju Večernjih novosti, uz srpski MK Group i Industriju mesa Matijević, zainteresirani su i ulagači iz Njemačke, Danske, Hong-Konga, Austrije, Kine i Rusije. PKB je prošle godine zabilježio dobit od 232,8 milijuna dinara, proizvodi najviše mlijeka u Srbiji i jedna je od deset najvećih farmi u Europi.  PKB je na novim popisu od 17 tvrtki koje je država zaštitila još godinu dana od potraživanja vjerovnika, a dugovi kompanije iznose 27 milijuna eura. 

PIK Bečej

Izvoze povrće u Hrvatsku

PIK Bečej koristi oko 9000 hektara obradivog zemljišta, od čega se 4000 hektara navodnjava. U vlasništvu kompanije PIK Bečej je 2895 hektara, dok je preostali dio obradivog zemljišta u vlasništvu države. Kompanija ima u vlasništvu i 56 hektara voćnjaka, 3395 junadi, 29.748 svinja, 371 ovcu i 74 konja. Kompanija koja je osnovana 1959. spajanjem tri industrijske i tri poljoprivredne tvrtke izvozi konzervirano povrće u Ukrajinu, Bjelorusiju, Tursku, Hrvatsku i BiH.

Komentirajte prvi

New Report

Close