U službene proračunske brojke, pa tako i veličinu deficita, u nas se nerijeko sumnja, no često se potvrda sumnji događa s odmakom.
Tako je ispalo i s tvrdnjama da u proračunu za 2014. nisu iskazani izdaci za podmirenje dospjelih obveza za potpore brodogradilištima, koje su riješene putem ugovora o faktoringu. Među analitičarima se o tome govorilo, no ovih je dana Državni ured za reviziju zbog toga i javno iznio prigovor. Kako ističu, zbog nedostatnih proračunskih sredstava Ministarstvo gospodarstva zadužilo se za 361,5 mil. kn. Na temelju ugovora o dobavljačkom faktoringu, zaduženje je realizirano kod financijske institucije u iznosu 304,7 milijuna, a na temelju ugovora o cesiji kod druge pravne osobe u iznosu 56,7 milijuna.
Obveze po tim ugovorima moraju se namiriti ove i iduće godine, a za razliku od Ministarstva gospodarstva koje je u financijskim izvještajima za 2014. iskazalo te aranžmane, u glavnoj knjizi državnog proračuna i godišnjem izvještaju za 2014. oni nisu evidentirani.
Tako su rashodi i deficit državnog proračuna, odnosno primici od zaduživanja i dug državnog proračuna iskazani u manjem iznosu za 361,48 milijuna kuna, zaključuju državni revizori. Istovjetne transakcije ranijih su se godina po uputi Ministarstva financija iskazivali u Godišnjem izvještaju, napominju u reviziji izvještaja o izvršenju državnog proračuna. Slučaj škverova samo je jedan od nemalog broja razloga za uvjetno mišljenje tom izvješću.
Proračun i rizici sudskih sporova
Tužbe teške 3,2 mlrd. kuna
Među prigovorima zbog slaba ili nedostatna planirana novca i ove godine državni revizori ističu one za potencijalne obveze, uključujući sudske sporove i ovrhe. Prema podacima Fine, lani su s računa državnog proračuna po osnovi ovrha isplaćena 332 milijuna kuna. Potencijalne obveze po osnovi pokrenutih sudskih sporova na kraju 2014. godine premašuju 3,2 milijarde kuna, s tim da državni revizori upozoravaju i na to da pojedini obveznici i dalje ne dostavljaju podatke o iznosima potencijalnih obveza iz njihova resora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu