O situaciji na tržištu energije iz drva, raspoloživim količinama biomase i o trendovima u korištenju peleta razgovaramo s Raoulom Cvečićem Boleom, predsjednikom nacionalne udruge koja u Hrvatskoj uspješno djeluje već nekoliko godina, a sada se učlanila u europsku strukovnu udrugu AEBIOM.
Bili ste na konferenciji AEBIOMA početkom mjeseca u Bruxellesu. Što ste dobili učlanjanjem u AEBIOM?
Radi se o glavnoj europskoj udruzi za biomasu koja ima vrlo važan utjecaj na donositelje europskih politika jer okuplja vodeće europske nacionalne udruge. U društvu smo s Šveđanima, Austrijancima, Baltičkim državama i svim važnim zemljama, pa smo ostvarili niz benefita. Od sada će nam biti dostupne sve važne europske statistike. Prošli smo strogu proceduru dokazivanja našeg rada, prezentiranja aktivnosti i dokumentiranja sektorskog lidershipa na nacionalnoj razini.
Koliko je kod kuće, u Hrvatskoj raširena svijest o potrebi korištenja biomase i drugih oblika OIE?
U Hrvatskoj se OIE još uvijek koriste u vrlo maloj i nedovoljnoj mjeri s obzirom na potencijale drvne biomase, a osnovni razlog je činjenica da hrvatsko tržište još uvijek nije u dovoljnoj mjeri upoznato s tim oblikom grijanja. Kako bi se povećala upotreba biomase, a samim time i drvnog peleta, potrebno je nastaviti s provođenjem edukativno-marketinške kampanje među profesionalcima i širom populacijom, a mi kao Udruga to radimo već tri godine. Pri tome treba imati na umu činjenicu da se kroz sustav javne nabave može uvesti obveza zamjene starih fosilnih sustava grijanja modernim rješenjima koja se baziraju na biomasi i peletu.
Udruga organizira stručne skupove, promocije i evente. Koliko se ljudi iz struke odaziva na takve skupove?
Naša udruga radi kontinuirano, na duži rok. Već 6 godina radimo u suradnji s Hrvatskim drvnim klasterom međunarodnu energetsku konferenciju, a u Zagrebu će se 2.12. održati 6. izdanje u čijem će radu sudjelovati niz zainteresiranih tvrtki, državnih dužnosnika i sektorskih stručnjaka iz zemlje i inozemstva. To smo objasnili u Bruxelelesu našim partnerima u AEBIOMU, pa mislimo da će naš iskustvo u mobiliziranju sektora u Hrvatskoj i zemljama JIE biti od velike pomoći. Mi stvaramo interakciju u kojoj sudionici vrlo aktivno raspravljaju o energetskim politikama, ali i postavljaju konkretna pitanja oko cijena energenata, izbora tehnologija te optimalne potrošnje toplinske energije iz njihovih postojećih i budućih kogeneracija.
Radi se o financijski značajnim investicijama u sektor. Imamo li domaću ponudu tehnologija ili sve uvozimo?
Da biste proizveli pelet na industrijski način i da bi to bilo isplativo potrebno je investirati barem 6 do 7 mil. EUR i glavni strojevi dolaze iz uvoza, od strane svjetskih lidera. U Hrvatskoj se dobro prate događanja na globalnom tržištu strojeva, odnosno ponuda najnovije tehnologije za preradu drvne i šumske biomase. Ta oprema je uglavnom uvoznog porijekla, kao i kotlovska postrojenja, ali ističu se i neki domaći proizvođača opreme: KBE Bioenergie, Đuro Đaković Kotlovi i Tvornica turbina Karlovac.
Imamo li uopće dosta sirovine? Stječe se dojam da mnogi žele proizvoditi energiju iz drva?
Sirovine nema dovoljno! Sada to otvoreno mogu reći, iako se svi snalazimo na razne načine. Tu je Udruga pokušala pomoći tvrtkama i stabilizirali smo stanje kroz suradnju s Hrvatskim šumama i Ministarstvom poljoprivrede. Nije se barem pogoršalo stanje, iako smo ograničeni oko širenja kapaciteta i daljnih ulaganja, a bez toga ste tržišno hendikepirani, jer se stagnacijom počinje nazadovati. Učimo od najboljih, od austrijske asocijacije Pro Pellets. Protiv problema se borimo zajedništvom, znanjem i kompetencijama, a sudjelovanje u AEBIOMU će nam još više ojačati pozicije. Htjeli bismo u narednim godinama uključiti u naše aktivnosti i kolege iz susjednih zemalja prije svega iz regije JIE, a korist će biti višestruka jer promoviramo zelenu ekonomiju, manje zagađenja, Co2 neutralno gospodarstvo i održivo korištenje drvnog resursa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu