Održana međunarodna finalna konferencija i završni sastanak partnera projekta Green Partnerships

Autor: Poslovni.hr , 29. svibanj 2015. u 10:13
Thinkstock

Najvažniji rezultati Zavoda ostvareni su provedbom tri akcijska plana u kojima su izrađeni Glavni projekt postavljanja solarnih panela na zgradu Doma za starije i nemoćne osobe u Koprivnici, energetski certifikat i Glavni projekt energetske obnove Osnovne škole Grigor Vitez, Sveti Ivan Žabno te studija isplativosti izgradnje postrojenja na biomasu u gradu Đurđevcu.

U Mariboru je od 19. do 21. svibnja 2015. godine održan posljednji međunarodni koordinacijski sastanak partnera i finalna konferencija projekta GREEN PARTNERSHIPS. Projekt GREEN PARTNERSHIPS odvijao se od siječnja 2013. do svibnja 2015. godine, u sklopu 5. poziva Programa Mediteran (MED) čija je tema bila „Inovacije za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost“. U projektu je sudjelovalo 12 partnera iz 11 zemalja, a vodeći partner bio je Institut za poljoprivredu i šumarstvo iz Maribora. Hrvatski partner u projektu bio je Zavod za prostorno uređenje Koprivničko-križevačke županije, a ostali partneri su: Energetska agencija Podravje (Slovenija), Općina Lakatamija (Cipar), GERES – grupa za okoliš i obnovljivu energiju (Francuska), Tehničko sveučilište Kreta (Grčka), Kyoto Club (Italija), AREANATejo – Regionalna agencija za okoliš i energiju (Portugal), Gradsko vijeće Granollersa (Španjolska), Poljoprivredno sveučilište Tirana (Albanija), Hidroinženjerski institut Sarajevo (BiH), te Institut za strateške studije i prognoze (Crna Gora). Ukupni budžet projekta iznosi 1.976.060 eura, od čega je Zavod imao na raspolaganju 104.700 eura.

Na finalnoj konferenciji prisustvovalo je preko 80 sudionika, prvenstveno stručnjaka s područja korištenja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti. Sudionicima skupa obratili su se direktor Instituta za poljoprivredu i šumarstvo iz Maribora, predsjednik slovenske poljoprivredne i šumarske komore, predsjednik Udruge gradova i općina Republike Slovenije, predstavnici slovenskih ministarstava te slovenska dobitnica Nobelove nagrade za mir Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja s Biotehnološkog fakulteta iz Ljubljane. Osim toga, važnost održivog razvitka naglašena je i u prezentacijama predstavnikanekoliko europskih udruženja: Lokalne vlasti za održivost (ICLEI), Europske federacije agencija i regija za energiju i okoliš (FEDERANE) te Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors). [20150520_105116m] Svi partneri imali su mogućnost predstaviti rezultate svojih aktivnosti unutar projekta u sklopu održanih panel diskusija, na kojima su glavne teme bile: energetska učinkovitost u javnoj sferi, doprinos lokalnih partnerstva u implementaciji energetskih strategija te zakonski, tehnički i financijski okviri za prevladavanje prepreka i pronalazak optimalnih rješenja. Najvažniji rezultati Zavoda ostvareni su provedbom tri akcijska plana u kojima su izrađeni Glavni projekt postavljanja solarnih panela na zgradu Doma za starije i nemoćne osobe u Koprivnici, energetski certifikat i Glavni projekt energetske obnove Osnovne škole Grigor Vitez, Sveti Ivan Žabno te studija isplativosti izgradnje postrojenja na biomasu u gradu Đurđevcu.

Posljednji dan partneri su sudjelovali u stručnom obilasku primjera dobre prakse korištenja obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti. Organiziran je posjet hidroelektrani „Fala“ na rijeci Dravi, postrojenju na drvnu sječku u Općini Lenart te rasadniku orhideja u Dobrovniku kao primjeru korištenja geotermalne vode i bioplina.

Komentirajte prvi

New Report

Close