Mala i srednja poduzeća najveći su poslodavac u Hrvatskoj i značajno doprinose bruto domaćem proizvodu, ali aktualna dinamika promjena i globalna konkurencija, u uvjetima dugoročne krize lokalnog gospodarstva, primoravaju gotovo sve poduzetničke organizacije da se kontinuirano mijenjaju i prilagođavaju, optimiziraju organizaciju i poslovanje i time osiguraju dugoročan opstanak i konkurentnost na tržištu.
Uvidom u poslovanje poduzeća u 2014., njihove pokazatelje likvidnosti, zaduženosti i aktivnosti, može se iščitati da otprilke 70 posto malih poduzeća zahtijeva neki oblik restuktruriranja. Neovisno da li se radi o financijskom, operativnom ili strateškom restrukturiranju.
"Restrukturiranje je inicijalni dio procesa koji omogućuje organizaciji da kontinuirano upravlja promjenama, održava svoju fleksibilnost, i time stvara preduvjete za svoj održivi opstanak na tržištu i konkurentnost", navodi nam Nikola Nikšić, jedan od predavača Poslovnog uzleta koji će se održati u Osijeku drugu godinu za redom, 12. lipnja 2015. na Ekonomskom fakultetu (Trg Ljudevita Gaja 7).
Nikola Nikšić održati će besplatno predavanje pod nazivom „Restrukturiranje malih i srednjih poduzeća kao nova šansa“ jer sa svojim dugogodišnjim iskustvom na pozicijama menadžera za upravljanje strategijom, financijama, računovodstvom i kontrolingom može uvelike pomoći organizacijama kojima je potrebna promjena kako bi se prilagodili tržišnim uvjetima.
Sudionici će saznati koja su pravila igre kod postupka transformacije poduzeća, kako analizirati aktivnosti i procijeniti utjecaje na fleksibilnost i rizičnost poslovanja.
Restrukturiranje se po svojim ključnim ciljevima može tretirati kao inovativni koncept kojim će organizacija kroz korijenite promjene u poslovanju osigurati osobine izvrsnosti potrebne za dugoročni opstanak poduzeća. Najčešća pogreška je samo promjena organizacijskog ustroja i smanjenje broj zaposlenih.
„Osim toga, treba imati na umu da restruktuiranje ima svoju cijenu, i bitno je znati hoće li se troškovi restrukturiranja u konačnici moći tretirati kao jedan oblik investicije s dobrim povratom na uloženo“, rekao je Nikšić.
Važno je da se promjene, prilagodbe i unaprijeđenja, koja su dobro analizirana i isplanirana, provedu dovoljno brzo i sveobuhvatno, dodao je.
Mjesto na besplatnim edukacijama Poslovnog uzleta osigurajte ovdje, a popis preostalih edukacija koje će pospješiti znanje i poslovanje poduzetnika i obrtnika pogledajte ovdje
Dođite i unaprijedite svoje znanje!
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.najveći su poslodavac samo zato što su veća poduzeća uništena komunističkim porezima i nedostatkom pravne države.
sve šta oni imaju restrukturirati je da spakiraju imovinu i odsele nekamo. kakav plan nude salonski stručnjacai, kad paraziti na vlasti radikalno mijenjaju sva pravila za realni sektor svako malo? planirati mogu samo činovnički uhljebi, plan da se ne miču sa svojih sinekura sve dok je sdp-hdz na vlasti.
Mučim se već 8 godina s tim…..
O restrukturiranju trebaju pričati stručnjaci iz realnog sektora. Od teorije malo koristi. Treba znati to i provesti, a tu većina savjetnika pada!
Uključite se u raspravu