Budući svjetski inženjeri u Zagrebu otkrivali tajne zanata

Autor: Marta Duić , 14. svibanj 2015. u 22:00
Na kongresu je sudjelovalo stotinjak studenata/G. Stanzl/PIXSELL

Osnovni cilj zagrebačke konferencije bio je upoznati mlade stručnjake s aktualnostima u znanosti i tehnologiji te razvijanje i dijeljenje profesionalnih iskustava i znanja.

U organizaciji 17 studenata zagrebačkog ogranka neprofitne organizacije Institute of Electrical and Electronics Engineers Zagreb (IEEE) od 8. do 10. svibnja održan je Međunarodni kongres IEEE Central European Student and Young Professionals Congress (CEuSYP) na Fakultetu elektronike i računarstva (FER).

Nakon Linza i Opola, kongres koji se održava svake dvije godine i okuplja više od 100 studenata i mladih inženjera iz Središnje Europe i susjednih regija došao je u Zagreb. "Pokazali smo da pametni, inteligentni, mladi studenti u timu i međusobnoj suradnji mogu promijeniti stvari", poručila je na otvaranju kongresa Matea Filipović, generalna koordinatorica IEEE CEuSYP.

 

400tisuća

članova ima organizacija IEEE od čega 700 u Hrvatskoj

Nova znanja
Osnovni cilj bio je upoznati mlade stručnjake s aktualnostima u znanosti i tehnologiji te razvijanje i dijeljenje profesionalnih iskustava i znanja. CEuSYP je mjesto gdje se može naučiti više o IEEE-u koji djeluje u cijelom svijetu i geografski je podijeljen na 10 regija, a Regija 8 uključuje Europu, Srednji Istok i Afriku. Predsjednik Hrvatske Sekcije je dekan FER Mislav Grgić. Običaj je da svake četiri godine jedan Studentski ogranak iz Regije 8 organizira studentski kongres za studente iz regije, a svake dvije godine organiziraju se manji kongresi kao što je bio i ovaj kongres. "Naš fakultet je prva obrazovna institucija koja je povukla novac iz EU za modernizaciju i razvoj.

Hrvatski IEEE ima 700 članova, a čak 300 članova su studenti. Godišnje organiziramo stotinjak predavanja i time aktivno povezujemo područje znanosti i obrazovanja", rekao je Grgić. Budući inženjeri imali su priliku razviti svoje vještine kroz tri bloka radionica. "Ovakvi skupovi imaju veliku važnost za gospodarstvo i za razvoj studenata. Osim znanja danas je za karijeru nužan i networking", poručila je Margareth Eriksson, članica odbora Regije 8. Tehnički blok se sastojao od pet radionica. Prve dvije bile su posvećene energetici, na prvoj naziva Catch 22: Electric Vehicles, koju je održao Hrvoje Pandžić, studenti su slušali o  električnim vozilima.

Drugu radionicu održao je Tomislav Capuder na temu  održive energetske budućnosti, konkretno pametnih mreža. Treću, MMORPG sci. & research održao je Mirko Sužnjević predstavivši stanje u današnjoj industriji online igara te karakteristikama tržišta online igara. Nao robots play tic-tac-toe  radionica pod vodstvomFrane Petrića plijenila je pažnju automatičara. Studenti su pokušali humanoidnog robota naučili igrati igru križić kružić. Petu radionicu održao je profesionalan elektrotehničar Goran Mahovlić.Drugi blok radionica razvijao je spoznajne vještine. Prvu je održala Nolan Sharp na temu razumijevanja kulturnog nasljeđa, a radionicu na temu govora tijela vodila je Tatjana Divjak. 

 

Grgić

Prva smo obrazovna institucija koja je povukla novac iz EU za modernizaciju i razvoj

'Studenti su esencijalni'
Predavanje o prezentacijskim vještinama održala je buduća predsjednica IEEE Regije 8 Margaret Eriksson. Studenti su mogli doznati nešto više o IEEE. "Studenti su esencijalni za našu budućnost. Za njih imam najvažniju poruku, svojevrsni moto kongresa: Razmišljajte i primijenite znanja koja ste ovdje naučili", poručio je Christian M. Schmid, član odbora Regije 8.

Tehnološka elita

IEEE objavljuje 30% globalne tech literature

IEEE ima više od 400.000 članova u 175 zemalja. Objavljuje 30% svjetske literature na području električne, elektroničke, računalne i upravljačke tehnologije i sponzorira 1200 konferencija. Ogranak IEEE u Zagrebu je osnovan 1994., a misija im je podizanje svijesti studenata o mogućnostima koje im se pružaju u karijeri. Organiziraju projekte poput Posao iz snova koji studente priprema za ulazak u biznis. IEEE svijet im omogućava stručne posjete da vide što znači biti inženjer iz prve ruke. Tu je i projekt Upoznaj sebe – radionice na temu emocionalne inteligencije i učenja.

Komentirajte prvi

New Report

Close