Svjetska banka dio od 18,8 milijardi dolara mirovinske štednje svojih zaposlenika ulaže u kompanije u duhanskom i sektoru vađenja ugljena, što se kosi s njezinim proklamiranim principima etičkih i ulaganja u kompanije s niskim emisijama ugljika.
18,8mlrd.
dolara iznosi mirovinska štednja zaposlenika Svjetske banke
U internoj bilješci zaposlenicima koju je Reuters dobio na uvid, rizničar Svjetske banke navodi da je oko 40 posto dioničkog porftelja aktivno ili pasivno uloženo u fondove dioničkih indeksa, uključujući kompanije povezane sa zdravstvenim odnosno problemima u okolišu. Tako je dio mirovinske štednje uložen u indeks Russel 3000, koji između ostalog uključuje proizvođače ugljena Peabody Coal i Arch Coal, te duhanskog diva Philip Morris. Dio je, pak, uložen u fondove povezane s Morgan Stanleyevim indeksom MSCI, koji obuhvaća, između ostalog, ExxonMobil. Svi su zaposlenici Svjetske banke, njih 15.000, obvezni uplaćivati u fond mirovinske štednje, dok umirovljenika ima 10 tisuća.
Dva izvora u Svjetskoj banci pokazala su novinarima Reutersa zapisnik o raspravi zaposlenika i menadžera na internoj bančinoj stranici i bilješku zaposlenika u kojoj se izražava zabrinutost za mirovine i navode detalji portfelja, uz pitanje zašto Banka ne koristi društveno odgovorne alternative. Neki od njih ustvrdili su u bilješci na blogu Svjetske banke, objavljenoj u listopadu prošle godine, da bi zacrtani godišnji prinos od 3,5 posto mogao biti ostvaren i društveno odgovornim ulaganjima, upozorivši da se ulaganja mirovinske štednje kose s javnom misijom banke.
Prema javno deklariranim principima, Svjetska banka ne ulaže u proizvodnju duhana u zemljama u razvoju, a zabranili su i financijsku potporu gradnji elektrana na ugljen, osim u najsiromašnijim zemljama koje nemaju druga rješenja. Detalji o portfeljima mirovinskog fonda za zaposlene u Svjetskoj banci do sada nisu bili poznati, da bi ovog tjedna to napokon bilo učinjeno u sklopu inicijative kojom se vlasnike imovine nastoji potaknuti da pridonesu smanjenju rizika po klimu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu