Talijanski Enel našao se u neugodnoj situaciji zbog sukoba sa slovačkom vladom što bi moglo ugroziti planove kompanije o smanjenju golemog duga.
Ovaj multinacionalni proizvođač i distributer električne energije i plina pod kontrolom talijanske države planira prodati imovinu vrijednu pet milijardi eura, a među kojom je i 66 posto udjela u slovačkoj elektroprivredi, Slovenskim Elektrarnama. Udjel u najvećoj tamošnjoj energetskoj kompaniji kupljen 2006. za 840 milijuna eura u srcu je planova o redukciji duga. Kompanija procjenjuje da bi mogla dobiti milijardu eura za taj udjel. Međutim, Enelov plan nije najbolje prihvatila vlada premijera Roberta Fica, najblaže rečeno.
66posto
udjela u Slovenskim Elektrarnama od 2006. drži talijanski Enel
Fico već danima javno istupa protiv prodaje udjela u elektroprivredi, tvrdivši da će vlada "aktivno opstruirati" prodaju. Premijer traži da Enel prije povlačenja završi predviđenu modernizaciju trećeg i četvrtog reaktora nuklearne elektrane Mochovce što traži europska regulativa nakon katastrofe u japanskoj Fukushimi. Radi se o najvećoj privatnoj investiciji u slovačkoj povijesti od 4,1 milijardi eura. Slovačka država u elektroprivredi je manjinski dioničar s 34 posto udjela, a u utorak je, piše Reuters, premijer Fico zatražio da Enel vrati 490 milijuna eura koje je "neopravdano" zaradio upravljajući slovačkim hidroelektranama.
Vlada je signalizirala kako želi preuzeti cijeli ili dio Enelova udjela kako bi stekla barem većinski udjel u Slovenskim Elektrarnama. Talijani se time nalaze u škakljivoj poziciji. Ponuđača koji će dati dobru cijenu bit će teško naći jer vlada u Bratislavi, iako nema formalne ovlasti da zaustavi prodaju, može činiti probleme. Stoga je pronalaženje rješenja s državom ključ talijanskog uspjeha.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu