Jakov Mihaljević, koji danas u Ini radi na poziciji specijalista za optimizaciju u Sektoru za upravljanje lancem opskrbe, prva iskustva u toj velikoj korporaciji stekao je zahvaljujući upisu na PIMS Akademiju.
Poslovi kojim se služba za planiranje i optimizaciju, u kojoj Mihaljević trenutno radi, uključuju izradu kratkoročnih i dugoročnih planova u dijelu 'prepade' nafte i distribucije proizvoda, izrada ekonomskih analiza, kontinuirano optimiranje poslovanja i iskorištavanje resursa na najprofitabilniji način. Kako kaže Mihaljević, na samom kraju diplomskog studija, dok je boravio na studentskoj razmijeni u Portugalu, tijekom uobičajenog razgovora na temu što poslije diplome sa prijateljicom s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije iz Zagreba, saznao je za ovaj specifični poslijediplomski studij."Svi mi, kada donosimo neku odluku, razmatramo njezine pozitivne i negativne strane.
Odluka da se prijavite na PIMS Akademiju nema apsolutno nijednu negativnu stranu, a možete dobit puno – dragocjena i međunarodno priznata znanja, mogućnost zapošljavanja u Mol Grupi, stipendiju koja pokriva vaše troškove za vrijeme studiranja, ali i prijatelje i kolege iz cijelog svijeta", poručio je budućim kandidatima Jakov Mihaljević, nekadašnji student PIMS Akademije i današnji zaposlenik Ine. PIMS Akademija daje detaljan uvid u naftnu industriju s tehničkog (inženjerskog) i ekonomskog pogleda. Iako je program usmjeren na naftnu industriju, obrazovanje koje udi primjenjivo je u bilo kojoj procesnoj industriji, ali i bilo kojem drugom polju ekonomskog poslovanja.
Nezamjenjivo iskustvo i benefiti
"Što se tiče naftne industrije, polaznici dobiju detaljan i zanimljiv uvid u put koji nafta mora prijeći, od recimo naftnog polja u Nigeriji do spremnika vašeg automobila. Uz to, sudjelovanje u programu donosi mnoštvo benefita – stjecanje specifičnih vještina, detaljno upoznavanje poslovanja u naftnoj industriji, upoznavanje mogućnosti i alata s kojima se kontinuirano unapređuje poslovanje, a nudi i iskustvo rada u međunarodnom timu", kaže Mihaljević. Istaknuo je kako se ovim programom stječu specifična znanja iz naftne industrije i ekonomije, a naglasak je stavljen na 'downstream' dio, odnosno preradi sirove nafte u derivate i njihov plasman na tržište. Ovaj specijalistički studij nudi širok spektar znanja iz područja kemijske tehnologije, ekonomije, matematike i informatičkih znanosti.
Osim navedenog, polaznici će steći znanje korištenja softvera PIMS-a (Process Industry Modeling System) koji se koristi kao alat pri ekonomskim analizama poslovanja u naftnoj i ostalim procesnim industrijamai po kojem je ovaj program i dobio ime. "Najviše mi se svidjela činjenica da se stječu znanja koja se u potpunosti primjenjuju u svakodnevnom poslovanju. Dakle, program je zamišljen tako da se uči samo ono što se i radi u praksi. Polaznike se ne opterećuje informacijama koje im nisu potrebne u praksi za obavljanje njihovog posla. Druga stvar koja mi se jako svidjela je to što je program popraćen praktičnom nastavom i posjetama rafinerijama u Slovačkoj, Italiji,Mađarskoj, Hrvatskoj te ostalim postrojenjima vezanima za istraživanje i proizvodnju nafte i plina.
I posljednje, ali jednako važno, posebno mi se svidjelo studirati u međunarodnom timu s kolegama iz cijelog svijeta, primjerice Omana, Poljske, Mađarske, Slovačke", pohvalio se Mihaljević. Svjestan je kako je praksa neophodna za ostvarivanje dobrih rezultata u radu nakon programa zbog čega i je zamišljen kao 1+1 godina. "U prvoj godini se slušaju predavanja i polažu ispiti, nakon toga ide jedna godina stjecanja prakse u svakodnevnom poslu, tzv on job training. Praksa je element koji se jednostavno ne može zamijeniti nečim što se može naučiti iz knjige", poručuje Mihaljević.
Pomoć kolega
Jedna od najvažnijih karika ovog programa, osim profesora sa Sveučilišta Panonia (University of Pannonia, Veszprem), su prijašnji kandidati – PIMS akademisti koji su diplomirali u ranijim generacijama za koje kaže da su mu ponudili nezamjenjive savjete i podršku te mu pomogli u poslu. Prethodno obrazovanje, točnije studij na Fakultetu elektrotehnike strojarstva i brodogradnje u Splitu, uvelike mu je olakšao PIMS Akademiju i samo upoznavanje sa PIMS softverom, a najvažnijih vrijednosti koju je stekao na akademiji je važnost timskog rada i komunikacije. Napominje kako ovakvo iskustvo širi vidike u poslovnom i društvenom smislu i kako vrijedi prijaviti se. "U poslovnom smislu, stječe se međunarodno prihvaćena znanja i mogućnost rada u međunarodnim tvrtkama. U društvenom smislu, ovo iskustvo omogućava upoznavanje različitih kultura, stjecanje prijateljstava i poznanstava iz cijelog svijeta", poručio je Mihaljević.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu