Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za veljaču ove godine iznosila je 5.565 kuna, što je 91 kunu ili nominalno 1,6 posto manje od prosjeka isplaćenog za siječanj ove godine, pokazuju u srijedu objavljeni prvi rezultati Državnog zavoda za statistiku (DZS).
U odnosu na veljaču prošle godine, prosječna je neto plaća za drugi mjesec ove godine bila viša za 138 kuna ili nominalno za 2,5 posto.
U osvrtu na prve podatke DZS-a o plaćama za veljaču, analitičari Hrvatske gospodarske komore (HGK) ističu kako je na mjesečnoj razini, u veljači u odnosu na siječanj, zabilježen uobičajeni pad neto plaće s obzirom na utjecaj manjeg broja radnih dana u veljači u odnosu na siječanj.
Rast pak na godišnjoj razini velikim je dijelom rezultat utjecaja promjena u oporezivanju dohotka.
Napominjući kako su potrošačke cijene u veljači bile 0,4 posto niže nego u veljači prošle godine, analitičari HGK ističu kako je rast realne neto plaće bio nešto viši od rasta nominalne plaće te je realni rast iznosio 3 posto.
"Nakon siječnja, i u veljači je zabilježen nominalan i realan rast neto plaća na godišnjoj razini, što je dijelom rezultat utjecaja provedenih promjena u oporezivanju dohotka te deflacijskih kretanja. U nastavku godine ne očekujemo promjene u tendenciji kretanja visine plaća, na što će utjecati slab gospodarski oporavak i skromni pomaci na tržištu rada", ističu iz HGK.
Napominju pak kako će se, zbog izvršenih poreznih promjena, nastaviti povoljnije kretanje neto plaće u odnosu na bruto plaću.
Po prvim podacima DZS-a, prosječna bruto plaća u pravnim osobama za veljaču ove godine iznosila je 7.837 kuna.
U odnosu na siječanj to je 140 kuna ili 1,7 posto manje, a prema prošlogodišnjoj veljači za 28 kuna ili nominalno 0,4 posto više.
Analitičari HGK zamjećuju da Hrvatska i Slovenija, u odnosu na slične zemlje, i u veljači imaju prosječnu mjesečnu bruto plaću višu od tisuću eura (1.017 odnosno 1.516 eura). Naime, po podacima koje iznose, prosječna mjesečna bruto plaća u Poljskoj iznosila je 953 eura, u Mađarskoj 766 eura, u Crnoj Gori 732 eura, u Bosni i Hercegovini 650 eura te u Srbiji 485 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu