Komentirajući Podravkinu kupnju većinskog udjela u slovenskom Žitu, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je u utorak da ga posebno veseli kada hrvatske tvrtke kupuju na regionalnim tržištima te da isto očekuje i u energetskom sektoru, dok je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina ocijenio to odličnim poslovnim potezom koprivničke kompanije.
"Osobno, veselim se svakoj investiciji u Hrvatskoj, a nekako se posebno veselim kad vidim da su hrvatski poduzetnici, hrvatske tvrtke uspjele kupovati na regionalnim tržištima. Mislim da nam je to budućnost i nema razloga da Hrvatska ne bude regionalni lider", izjavio je Vrdoljak, odgovarajući na pitanja novinara na marginama konferencije o poslovanju trgovačkih društava u državnom portfelju.
"Veselit ćemo se za puno akvizicija hrvatskih tvrtki u regiji jer mislim da to je hrvatska budućnost, a to očekuje na kraju krajeva i u energetskom sektoru", istaknuo je Vrdoljak.
Pojasnio je kako HEP u regiji zanima i kupnja tržišta i proizvodnih kapaciteta.
"I to što prije to bolje, jer tu se izgubi bitka u samo nekoliko godina. Ako ne budeš brz, odlučan, ne doneseš odluke, prošao ti je vlak, a onda poslije razmišljaš da ti treba doć' partner da ti spasi život. A to ne smijemo, ne smijemo ponoviti priču Ine u HEP-u", istaknuo je Vrdoljak te dodao da Hrvatska već ima predispozicije biti spoj Balkana sa srednjom i zapadnom Europom.
Ministar poljoprivrede Jakovina kazao je da je Podravka jedna od najvažnijih domaćih etabliranih industrija prehrambenog sektora, koja se širi dalje kako i na unutarnjem tržištu EU tako i na trećim tržištima.
"Svaka potpora tome, a i svakom idućem poslovnom potezu Podravke", kazao je Jakovina odgovarajući na pitanja novinara na marginama konferencije o poslovanju trgovačkih društava u državnom portfelju.
Podravka u Ljubljani potpisala ugovor o kupnji 51,55 posto Žita
Konzorcij većinskih vlasnika najveće slovenske pekarsko-konditorske skupine Žito i predstavnici Podravke potpisali su u utorak u Ljubljani kupoprodajni ugovor po kojemu Podravka kupuje 51,55 posto te tvrtke.
Za većinski udio, odnosno 183.386 dionice Žita koprivnička Podravka će platiti po 180,10 eura po dionici, odnosno ukupno 33,03 milijuna eura. Nakon što dionice budu prebačene na Podravkin račun, ona će ponuditi istu cijenu preostalim dioničarima, što je u skladu sa slovenskim zakopnom o preuzimanju poduzeća.
Predstavnici Slovenskog državnog holdinga (SDH), koji je vodio postupak u ime slovenskih vlasnika, izjavili su u Ljubljani da su zadovoljni postignutom cijenom dionice koja je bolja od njihovih prvotnih očekivanja.
Predsjednik SDH Matej Pirc kazao je da je zadovoljan postignutom cijenom i da Žito sada u Podravci dobiva strateškog investitora iz matične prehrambene grane koji ima jasnu viziju i može ponuditi potrebne razvojne planove.
Žito je od lani na popisu 15 slovenskih tvrtki i banaka u većinskom vlasništvu države koje treba privatizirati. Od završne predaje obvezujućih ponuda koji je istekao krajem siječnja Podravka se uz jedan investicijski fond iz Litve ranijih tjedana spominjala kao favorit za preuzimanje Žita koje na burzi kotira od 2000. godine, jedna je od najvećih slovenskih firmi u prehrambenoj industriji, a izvozi petinu svoje proizvodnje.
Prema riječima predsjednika uprave Podravke Zvonimira Mršića, novi će vlasnik Žitu omogućiti da još više internacionalizira svoje poslovanje i da posluje još bolje nego do sada.
Na pitanje hoće li Podravka kao novi vlasnik zadržati sadašnje lokacije i broj zaposlenih u Žitu, odgovorio je da još nema konkretnih planova, ali da je cilj jačanje prodaje ne samo Podravkinih nego i brendova koje je razvilo Žito. "Žito ima velike potencijale i mi ćemo ih podržati", kazao je Mršić.
Direktor uprave Žita Janez Bojc rekao je da Žito s Podravkom može lakše ostvariti svoje strateške planove.
Predstavnici slovenskog SDH-a, koji upravlja portfeljom državne imovine najavili su u utorak da će zajedno s vladom, koja upravo priprema strateški dokument o budućem načinu privatizacije državne imovine, ubrzati te procese, ali su u javnosti i dalje primjetne rezerve, pa i političke ocjene kako je takva politika premijera Mire Cerara pogrešna.
Protivnici privatizacije kao ilustraciju svojih tvrdnji navode da je slovenska industrija pića, hrane, ali i maloprodaja navodno sve više u rukama stranaca, što nije pametan strateški potez. U tom smislu spominju kako bi prodaja Žita Podravci navodno mogla izazvati probleme s plasmanom slovenske pšenice budući da će se Podravka opredijeliti za otkup jeftinije hrvatske pšenice za ovdašnju pekarsku industriju te da u zadnje vrijeme i Agrokor kao vlasnik Mercatora umjesto slovenskih proizvoda sve više nudi artikle hrvatskog podrijetla iz svog proizvodnog asortimana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu