Zaredali su pozivi dioničarima za skupštinu Osječke pivovare, pa nakon kratkog razdoblja u kojem su bile zakazane dvije skupštine dioničara Osječke pivovare, i to na temelju prijedloga Uprave te protuprijedloga države (DUUDI) pojavio se i novi treći poziv ove tvrtke. U oglasu objavljenom u posljednjem broju Narodnih novina Osječka pivovara sazvala je izvanrednu skupštinu društva za 4. svibnja. Na dnevnom redu su prijedlozi ključnih mjera za restrukturiranje tvrtke te statutarne izmjene, s time da ukoliko skupština bude odgođena, naredna će se s istim dnevnim redom održati 18. svibnja.
Uprava predlaže usvajanje nekoliko mjera financijskog i operativnog restrukturiranja Osječke pivovare, i to radi ostvarenoga gubitka u 2013. godini te kumuliranih gubitaka iz poslovanja – ukupno minus iznosi 31,57 milijuna kuna. Posrijedi je gubitak koji premašuje polovicu kapitala društva (temelji kapital iznosi 36,75 milijuna kuna). Pritom se pozivaju na odluku skupštine od 28. veljače ove godine da se gubitak u cijelosti prenese u iduće razdoblje kao nepokriveni gubitak.
U okviru potrebnih mjera za restrukturiranje predviđaju se transferi materijalne imovine uključujući i prodaju potraživanja Osječke pivovare u 2014. godini, zatim sklapanje komercijalnog ugovora povezanog društva Pivovara Osijek d.o.o te poduzimanje mjera radi povećanje profitabilnosti u poslovanju Osječke pivovare.
Na dnevnom redu nalaze se i osobito zanimljivi prijedlozi odluka za intervenciju u temeljni akt dioničkog društva – statut, kojim se uređuje unutrašnji ustroj društva, a riječ je o desetak mogućih intervencija. Sudeći prema prijedlogu, noveliranim Statutom Osječke pivovare omogućio bi se prijenos dionica indosamentom, osim onih koje su izdane u nematerijaliziranom obliku, pa se stoga predviđa i primjena Zakona o mjenici. Nadalje, ako Društvo nije izdalo dionice kao vrijednosnice, prijenos dionica bio bi moguć na temelju ovjerenog ugovora o prijenosu dionica kao javnobilježničkog akta.
Dok za prijenos dionica između dioničara društva nije potrebna suglasnost Nadzornog odbora Društva, NO bi mogao odbiti davanje suglasnosti na prijenos dionica ako za to postoje važni razlozi, odnosno kada je to u interesu društva, a naročito kada bi se s obzirom na strukturu dioničara njenim prijenosom moglo ugroziti ostvarenje cilja društva ili njegovu gospodarsku opstojnost.
Društvo bi moglo od osobe koja treba steći dionicu zahtijevati da se izjasni stječe li je u svoje ime i za svoj račun ili za račun nekoga drugog.
Davanje suglasnosti za prijenos dionice moglo bi se odbiti, ako se stjecatelj o tome odbije izjasniti ili izjavi da dionice stječe za tuđi račun.
Stječe li se dionica nasljeđivanjem, sveopćim sljedništvom pravne osobe ili prodajom u ovršnom ili stečajnom postupku, Društvo bi moglo odbiti davanje suglasnosti za prijenos iz nekog od navedenih razloga samo ako stjecatelju ponudi da će je otkupiti po tržišnoj vrijednosti.
Ako stjecatelj dionice u roku od mjesec dana od dana primitka ponude ne izjavi Društvu da je odbija, smatralo bi se da je ponudu prihvatio.
Dok ne dobije suglasnost za prijenos dionice njen stjecatelj ne bi mogao u društvu ostvarivati članska prava, a ako je dionica stečena nasljeđivanjem, sveopćim sljedništvom pravne osobe ili prodajom u ovršnom ili stečajnom postupku, stjecatelj ne bi mogao ostvarivati upravljačka prava u društvu.
Ako Društvo u roku od mjesec dana od primitka zahtjeva ne bi odlučilo o davanju suglasnosti ili bi je odbilo dati iz razloga koji nisu navedeni u ovom članku, smatralo bi se da je suglasnost dana.
Poziv na Glavnu skupštinu morao bi se objaviti u glasilu Društva. Ako su dioničari društvu poimenično poznati, glavnu se skupštinu moglo bi se sazvati preporučenim pismom.
Glavnom skupštinom predsjedavao bi predsjednik Nadzornog odbora Društva ili osoba koju on odredi. Ako predsjednik NO-a ne bi odredio drugu osobu, odnosno ako osoba koju odredi odbije predsjedavati Glavnom skupštinom ili zbog nekoga razloga bude spriječena, u tom slučaju Glavnom skupštinom predsjedavao bi zamjenik predsjednik NO-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu