Hakom otvara priliku za niže cijene poziva izvoznicima

Autor: Bernard Ivezić , 29. ožujak 2015. u 22:01
Operateri iz regije iskoristili rupu u zakonu/FOTOLIA

Tržište poziva između Hrvatske i država izvan EU vrijedi godišnje više od pola milijarde kuna.

Hoće li hrvatski izvoznici u idućih nekoliko mjeseci jeftinije partnere izvan EU, uključujući BiH, Srbiju i Makedoniju, ili će domaći operateri novom regulacijom ojačati profitabilnost tek će se vidjeti.

Europska komisija, kako doznajemo, dala je zeleno svjetlo Hakomu da ojača pregovaračku poziciju hrvatskih operatera prema onima izvan EU. To je posljednji korak u proceduri pa se Hakomova odluka očekuje u iduća dva tjedna. Ivo Majerski iz Hakoma nije želio o rokovima, ali je potvrdio da su dobili pozitivno mišljenje Europske komisije. "Svaka analiza tržišta koja ima veliki utjecaj na tržište prolazi javnu raspravu, što smo napravili, a s obzirom da je Hrvatska dio jedinstvenog EU tržišta, svaka odluka koja ima takav utjecaj prethodno se šalje i Europskoj komisiji na mišljenje", kaže Majerski. Vrijednost takvih poslova Hakom do sada nije objavio.

No, neslužbeno hrvatski operateri s operaterima izvan EU godišnje rade više od pola milijarde kuna prometa. Taj je posao znatno izgubio na profitabilnosti nakon ulaska Hrvatske u EU, dok je operaterima iz susjednih zemalja poput ojačalo pregovaračku poziciju. Naime, veleprodajne cijene poziva između operatera unutar i izvan EU nisu regulirane. U branši se komentira da su operateri iz BiH, Srbije i drugih zemalja iskoristili tu rupu u sustavu. Telefonski promet prema Hrvatskoj nisu ugovarali izravno s operaterima iz Hrvatske nego primjerice preko operatera iz Mađarske ili druge članice EU i za svoje korisnike isposlovali nižu cijenu poziva prema Hrvatskoj.

S druge pak strane zadržali su visoke veleprodajne cijene kad bi korisnici iz Hrvatske zvali prema njima. "U praksi je to značilo da su operatori izvan EEA istu uslugu naplaćivali skuplje od operatora iz Hrvatske što je Hakom potaknulo da ukine diskriminaciju hrvatskih operatora u poslovnim odnosima s operatorima izvan EEA", kaže Majerski. Hrvatski telekom, Vipnet i Tele2 podržali su u javnoj raspravi Hakomov plan. No, Tele2 je upozorio da slične probleme imaju i s nekim državama EU.

Treći mobilni operater naveo je primjer Njemačke koja ima više veleprodajne cijene od Hrvatske te istaknuo da to problem koji opterećuje i hrvatske operatere i krajnje korisnike. Pitanje veleprodajnih telefonskih cijena postalo je aktualno unazad tri godine. Hakom je, naime, od 2013. do 2015. samo u mobilnim komunikacijama veleprodajne cijene srušio za tri puta. Iako se priča o lipama, jer je cijena s 19,3 smanjena na 6,3 lipe po minuti, promet na kvartalnoj razini kreće se do dvije milijarde minuta. "Hakom očekuje da će planirana odluka imati velik utjecaj na poslovanje hrvatskih operatora, ali im je prepuštena poslovna odluka kako će je iskoristiti", zaključuje Majerski.

Komentirajte prvi

New Report

Close