Posljednja kineska akvizicija u Italiji, kupnja proizvođača autoguma Pirelli za sedam milijardi eura, dodatno je naglasila sve snažniji ulazak kineskog kapitala u gospodarstvo prekojadranskog susjeda.
Prema podacima iz studije revizorske kuće KPMG, u posljednjih pet godina kineske kompanije kupile su talijanskih u vrijednosti od 10 milijardi eura. Polovica tog iznosa uložena je samo prošle godine. Zanimanje Kineza za tvrtke iz treće najveće europske ekonomije u neku je ruku i logično. Kako kaže jedan bankar za Reuters, a koji je želio ostati anoniman, "Kinezi imaju kapital, a Italija ima brendove, proizvode i tehnologiju, ali nema novca". U kineskom vlasništvu tako su se – između ostaloga – već našle i dvije tvrtke za distribuciju električne energije, Terna i Snam, zatim proizvođač turbina Ansaldo te proizvođač luksuznih jahti Ferretti.
7,1mlrd.
eura vrijedi kineska akvizicija Pirellija
Međutim, ulazak kineskog kapitala nastavit će se i nakon preuzimanja Pirellija, do sada jedne od najvećih kineskih akvizicija u Europi. Kompanije iz azijske ekonomske velesile navodno su zainteresirani i za preuzimanje banke Monte dei Paschi di Siena, a koja je trenutno u problemima i traži novog strateškog partnera. U Italiji se šuška i da bi u kineske ruke trebao prijeći i Saipem, kompanija za usluge u naftnoj industriji. No, za eksploziju azijskih investicija u Italiji zaslužan je i premijer Matteo Renzi.
U više od godinu dana svog mandata Renzi je na putu da ostvari svoje obećanje o modernizaciji ekonomije i privlačenju stranih ulaganja koje je u prošlosti sprečavao zastarjeli i komplicirani birokratski okvir. Da Renzijeva vlada nema ništa protiv ulaska kineskog kapitala govori i činjenica da je premijer bio neuobičajeno tih nakon vijesti o prodaji Pirellija te da se nisu čuli protekcionistički stavovi, iako je ChemChina kupila jedan od najpoznatijih talijanskih korporativnih brendova.
No, otvaranje vrata tržišta azijskim ulagačima za talijanske kompanije može donijeti mnogo dobroga jer će im omogućiti snažniji ulazak na golemo kinesko tržište. Da je Kina sve poželjniji talijanski trgovinski partner pokazuje i prošlotjedna vijest da se Italija pridružila Azijskoj infrastrukturnoj investicijskoj banci (AIIB) kao zemlja osnivačica. Banka je zamišljena kao kineska verzija Svjetske banke, a financirat će infrastrukturne i razvojne projekte s kapitalom od 50 milijardi dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu