Potpredsjednik HNS-a i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak rekao je u četvrtak navečer u Osijeku kako želi da građani imaju najjeftiniji mogući plin te je ustvrdio da će, budu li se otvarale nove ekploatacijske platforme,plin "svake godine biti sve jeftiniji".
Uoči izvještajne skupštine osječkoga HNS-a, na pitanje novinara da komentira odluku Vlade o pojeftinjenju plina, Vrdoljak je rekao da se prije nije mogla donijeti odluka o pojeftinjenju plina jer regulatorna godina traje do početka travnja, ali, dodao je, to pokazuje da Vlada vodi mudru energetsku politiku. Kako je istaknuo, plin, čija je cijena danas smanjena za 12 posto, dolazi s hrvatskih eksploatacijskih platformi, u neposrednoj blizini Istre, najrazvijenije hrvatske turističke regije.
"Ako ne budemo imali nove eksploatacijske platforme, onda će uvozni lobi poskupiti cijenu, a građani se čuditi kad im cijena bude 20 do 30 posto viša ako ne budemo imali domaću proizvodnju jer im je netko objasnio da to nije dobro", poručio je Vrdoljak.
Ocijenio je da su platforme mnogo čišće od četiri tisuće tankera koji svake godine u Hrvatsku uvoze skupu naftu i prljaju more te da odluka o pojeftinjenju plina dobro pokazuje "za koga se bore oni koji žele zaustaviti eksploataciju Jadrana".
Vrdoljak je rekao da je HNS na osječkome području dovoljno dobro organiziran, što potvrđuju rezultati nedavnih izbora za gradske četvrti i mjesne odbore koji, ocijenio je, govore da se bez HNS-a teško može sastaviti neka ozbiljnija i stabilnija vlast.
"Na nama je da budemo bolji i donesemo novu političku kulturu, a to je voditi politiku na pristojan način, bez korupcije i vrijeđanja", poručio je.
Predsjednik osječkoga HNS-a Vladimir Ham rekao je da ta stranka na osječkome području ima 1050 članova, a prije godinu dana imala ih je nešto manje od 700, čime je, kako je rekao, postala najbrže rastuća stranačka podružnica u Hrvatskoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Placas najskuplje energente jer drzava na cijenu energenta dodaje preo 100% trosarina, poreza,glavarina,litrarina….
11.03.2015. počeli neki radovi na bušenju ovdje kod nas…?! Kada će poteći
plin ili nafta..obzirom da plaćamo najskuplje energente u Europi?
Plin ce biti jeftiniji i ako se ne budu gradile platforme.
Cijena proizvodnje solarne energije pada dramaticno. Danas je u 14 US drzava jeftinije proizvoditi solarnu energiju nego iz uglja ili plina. A uskoro ce biti u 47. (Izvor danasnji Globe & Mail)
Ministar Vrdoljak sve čini da uništi INU.[emo_bijesan]
Molim od novinara da lijepo prenesu očitovanje sindikata INE u cijelosti.
SING i EKN osuđuju sustavno uništavanje kapaciteta Ine da i dalje istražuje, proizvodi i zapošljava te da se kompaniji opetovanim administrativnim mjerama onemogućuje ravnopravna tržišna utakmica, za što će na kraju cijenu platiti njezini radnici.
Sindikat naftnog gospodarstva Ine (SING) i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN) ustvrdili su u četvrtak u povodu Vladine najave o pojeftinjenju plina za pet do sedam posto kako je to samo još jedan u nizu poteza resornog ministarstva i Vlade kojima se Ini na administrativan i prisilan način smanjuju prihodi, što će dovesti do smanjenja investicija i broja radnih mjesta.
Sindikati u priopćenju podsjećaju kako se tom odlukom Inu obvezuje da plin HEP-u prodaje po 0,1715 kuna po kilovat satu (kWH), što je smanjenje s dosadašnjih 0,1842 kune po kWh.
Nakon oduzimanja koncesija Ini, kao i skladišnog prostora za plin u PSP Okoli, te prisilne prodaje tog plina značajno ispod tržišne cijene, SING i EKN, kao najveći sindikati koji zastupaju radnike u naftno-plinskom gospodarstvu, upozoravaju na “obrazac u kojem kratkoročni populistički potezi imaju prioritet nad sudbinom radnika Ine”.
Nemoguće je ne vidjeti da je izborna godina i da se koriste sva sredstva kako bi se rejting pojedinih osoba i stranaka podigao barem do izbornog praga, a to se radi preko leđa Ininih radnika, kaže se u priopćenju.
SING i EKN osuđuju sustavno uništavanje kapaciteta Ine da i dalje istražuje, proizvodi i zapošljava te da se kompaniji opetovanim administrativnim mjerama onemogućuje ravnopravna tržišna utakmica, za što će na kraju cijenu platiti njezini radnici.
Uključite se u raspravu