Konačno stižu bolje vijesti za vodeća razvijena gospodarstva, konstatirala je čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ukazujući na jeftinu naftu, promjene valutnih tečajeva i niske kamatne stope, čime se potiču ulaganja.
"Nakon dugo se vremena konačno naziru relativno bolje vijesti za napredna gospodarstva. To se već dugo nije dogodilo", istaknula je Christine Lagarde u srijedu na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i čelnicima Svjetske banke, Svjetske trgovinske organizacije (WTO), Međunarodne organizacije rada (ILO) i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
"Nedvojbeno svjedočimo oporavku u američkom gospodarstvu, poboljšanju i dobrom rastu u britanskom gospodarstvu, a zaokret bilježi i eurozona", pojasnila je Lagarde svoju ocjenu.
Eurozonu su dugo pritiskali problemi a u četvrtom je tromjesečju 2014. zabilježila dobre rezultate, bolje nego što se očekivalo, napomenula je čelnica MMF-a. "Europski će rast vjerojatno ispasti bolji no što se očekuje", zaključila je.
Nasuprot tome, nova tržišna gospodarstva rastu sporije no što se očekivalo, dodala je. "To nedvojbeno vrijedi za Kinu a svakako i za Rusiju."
Iako niske cijene nafte različito utječu na različite zemlje, u MMF-u ih smatraju "pozitivnim za globalno gospodarstvo, kada se sve zbroji i oduzme", dodaje Lagarde.
Osvrnuvši se na valutna tržišta, ocijenila je da aprecijacija dolara i deprecijacija jena i eura nedvojbeno utječu na izvozne aktivnosti tih zemalja.
Gospodarstva profitiraju i od niskih troškova financiranja, proizišlih iz vrlo niskih kamatnih stopa, dodaje.
"Imamo tako tri čimbenika koji djeluju poticajno na globalno gospodarstvo, a posebno na razvijena gospodarstva: to su jeftinija nafta, tečajevi… i niži troškovi ulaganja", zaključuje čelnica MMF-a.
Među rizicima na horizontu, kako kaže, ističu se geopolitička previranja, uključujući ukrajinsku krizu, kao i različite monetarne politike koje se u vode u vodećim gospodarstvima.
"Vjerojatno ćemo očekivati povratak više tradicionalnoj monetarnoj politici u SAD-u, te nastavak odnosno ponovo uvođenje obnavljanje dok u Japanu i eurozoni nastavljaju ili obnavljaju labavu monetarnu politiku. To će nedvojbeno značiti veću promjenjivost a utjecat će i na tečajeve valuta u zemljama ili kompanijama koje su se intenzivno zaduživale u kreditima iskazanima u dolarima i bit će posebno pogođene", poručila je Lagarde.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu